Zwycięstwo Baracka Obamy oznacza, że nowa "zimna wojna" między USA i Rosją została odwołana lub co najmniej odłożona na cztery lata - podkreśla w czwartek dziennik "Kommiersant", komentując wyniki wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych.

Osiemnaście osób, w tym dziesięcioro cywilów, zginęło w czwartek w trzech atakach bombowych na południu i wschodzie Afganistanu - poinformowały władze lokalne w tym kraju. Wcześniejsze doniesienia mówiły o ośmiu ofiarach śmiertelnych.

Ponad 73 tys. żołnierzy armii USA, którzy służyli w Afganistanie i Iraku cierpi na różnego rodzaju schorzenia psychiczne, większość na zespół stresu pourazowego. Ten dotknął też ćwierć miliona personelu misji wojskowych w tych krajach. Ponad 1500 żołnierzy straciło też rękę lub nogę w wojnie z terroryzmem - ujawnia "The Huffington Post" powołując się na informacje z raportu Pentagonu.

Armeński samolot z pomocą humanitarną dla Syrii został w czwartek zmuszony do lądowania w Turcji w celu zbadania ładunku - poinformowała turecka agencja Anatolia. Maszyna lądowała na lotnisku w Erzurum na wschodzie, gdzie policja i wojsko rozpoczęły rewizję. Sytuacja jest napięta, bo oba kraje od lat nie utrzymują stosunków dyplomatycznych.

Co najmniej czterech Tybetańczyków próbowało się podpalić w Chinach na dzień przed rozpoczętym w czwartek w Pekinie zjazdem Komunistycznej Partii Chin - poinformowały władze tybetańskie na wygnaniu w indyjskiej Dharamśali.

Podejrzany o morderstwo pilot linii lotniczych SkyWest próbował ukraść samolot na lotnisku St. George w stanie Utah (USA). Maszyna ścięła jednak po drodze latarnie i uderzyła w budynek terminalu. Do zdarzenia doszło w lipcu, jednak dopiero teraz udostępniono nagranie.

Polak mieszkający w Chicago przyznał się do wygłaszania gróźb wysadzenia mostu kolejowego podczas majowego szczytu NATO, który odbywał się w tym mieście. Sędzia okręgu Cook skazał 24-letniego Sebastiana S. na cztery lata więzienia.

Mieszkający w USA domniemany autor antyislamskiego filmu "Niewinność muzułmanów", który wywołał oburzenie wśród mahometan na całym świecie, na rok trafi do więzienia. Złamał warunki zawieszenia kary - uznał amerykański wymiar sprawiedliwości. Sprawa nie dotyczyła jednak produkcji i rozpowszechniania kontrowersyjnego filmu, lecz oszustw, których mężczyzna się dopuścił.

Niemiecki minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle zapowiedział, że po reelekcji prezydenta USA Baracka Obamy będzie z jeszcze większą determinacją niż dotychczas zabiegał o wycofanie z terytorium Niemiec amerykańskiej broni atomowej.

Ponad stu portugalskich intelektualistów i artystów uznało kanclerz Niemiec Angelę Merkel za osobę niepożądaną w ich kraju. Szefowa niemieckiego rządu ma przyjechać w najbliższy poniedziałek do Lizbony, stolicy kraju pogrążonego w głębokim kryzysie.

Podczas gdy Amerykanie decydowali, kto będzie prezydentem przez najbliższe cztery lata, mieszkańcy Portoryko głosowali nad tym, czy chcą stać się pełnoprawną częścią USA. Mieszkańcy karaibskiej wyspy powiedzieli "TAK" i niedługo USA będą być może liczyć 51 stanów.

- Nie da się już w Stanach Zjednoczonych wygrać wyborów mobilizując jedno plemię na zasadzie jedności ideowo-etnicznej - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski komentując przegraną Mitta Romneya z Barackiem Obamą.

Łódź z około 70 nielegalnymi imigrantami zatonęła w środę w Zatoce Bengalskiej u wybrzeży Bangladeszu. Uratowano 23 osoby, trwają poszukiwania 50 - poinformowały władze. Większość pasażerów stanowili muzułmanie z prześladowanej mniejszości Rohingya.