Kałasznikow doradcą wicepremiera Rosji

Legendarny konstruktor broni Michaił Kałasznikow zgodził się zostać doradcą Dmitrija Rogozina, nowego wicepremiera Rosji, odpowiedzialnego za przemysł zbrojeniowy.

Media w mieście snajperów

Rada Współpracy Zatoki Perskiej (GCC) poinformowała we wtorek, że zdecydowała o wycofaniu swoich obserwatorów wchodzących w skład misji Ligi Arabskiej w Syrii. Wcześniej uczyniła to Arabia Saudyjska, która jest członkiem GCC. Tymczasem dziennikarze Sky News dotarli do zarodka syryjskiej rewolucji - Hims. Miasta snajperów i dziur po kulach.

Praga spłaciła komornika, który blokował most

Władze Pragi spłaciły już dług, przez który komornik zablokował majątek miasta, w tym zabytki i turystyczne miejsca, jak Most Karola, rynek i ratusz Starego Miasta czy Plac Wacława - poinformował we wtorek ratusz czeskiej stolicy.

Bruksela broni ACTA. "Nie ograniczy praw podstawowych"

ACTA nie doprowadzi do ograniczenia praw podstawowych jak prawo do prywatności, swobody wypowiedzi i ochrony danych osobowych; nie wprowadzi np. kontroli laptopów pasażerów lotniczych ani monitorowania ruchu w internecie - zapewnia Komisja Europejska. Przedstawicielstwo KE w Polsce wydało komunikat, w którym podkreśla też m.in., że ACTA nie zmienia obowiązującego w UE prawa oraz nie jest związana z amerykańskimi SOPA i PIPA.

Kolejny kraj nakłada embargo na irańską ropę

Australia pójdzie w ślady Unii Europejskiej i także zakaże importu ropy naftowej z Iranu - ogłosił we wtorek australijski szef dyplomacji Kevin Rudd. W poniedziałek o embargu na irańską ropę zdecydowali ministrowie UE.

Ścigał Pinocheta, sam ma teraz dwa procesy

Hiszpański sędzia Baltasar Garzon, który prowadził śledztwa przeciwko byłym dyktatorom w Ameryce Łacińskiej i doprowadził m.in. do aresztowania Augusto Pinocheta, we wtorek zasiadł na ławie oskarżonych, po raz drugi w ciągu dwóch tygodni.

Turcja grozi Francji sankcjami. Paryż apeluje o "zimną krew"

Szef francuskiej dyplomacji Alain Juppe wezwał władze Turcji, aby zachowały zimną krew po przyjęciu przez francuski parlament ustawy o karaniu za negowanie ludobójstwa Ormian. To reakcja na ostre oświadczenie Ankary, która zagroziła Paryżowi sankcjami "we wszystkich dziedzinach".

Bez litości dla Bialackiego. Sąd odrzucił apelację

Sąd w Mińsku utrzymał w mocy wyrok 4,5 roku kolonii karnej dla szefa Centrum Praw Człowieka "Wiasna" Alesia Bialackiego - poinformowało Radio Swaboda. Adwokat Bialackiego Źmicier Łajeuski zapowiedział, że odwoła się od wyroku do sądu wyższej instancji.

Złoto zamiast dolarów. Tak chcą ominąć embargo na ropę z Iranu

Nowe sankcje UE wobec Iranu przewidują m.in. zamrożenie aktywów irańskiego banku centralnego i finansowych transakcji w handlu ropą. To poważnie utrudni Teheranowi sprzedaż surowca za gotówkę. Ale jest na to sposób. Indie zgodziły się płacić za "czarne złoto" prawdziwym złotem, a nie amerykańskimi dolarami - informuje Debka. Specjalizujący się w tematyce bezpieczeństwa izraelski portal twierdzi, że w ślady Indii mogą pójść niebawem Chiny.

Armator oferuje ocalonym zniżki na kolejny rejs

Armator wycieczkowca Costa Concordia zaoferował uratowanym po katastrofie pasażerom 30-procentową zniżkę... na kolejny rejs. Pasażerowie są oburzeni. - To absurdalna i oburzająca oferta - mówi jeden z nich, Brytyjczyk Brian Page. Zaś prawnicy reprezentujący pasażerów pechowego rejsu już przygotowują pozew zbiorowy przeciwko armatorowi.

Czy SOPA i PIPA są potrzebne, skoro FBI sobie radzi?

Od ponad roku wiele organizacji w Stanach Zjednoczonych przekonywało, że istniejące przepisy były niewystarczające, by skutecznie walczyć z problemem nieuczciwych stron internetowych zarejestrowanych za granicą. Zabiegały o przyjęcie SOPA i PIPA, jako podstawowej broni w tej walce. Jednak zamknięcie serwisu Megaupload.com i aresztowanie - w Nowej Zelandii - jego założyciela karze postawić pytanie. Czy potrzebne są nowe przepisy (SOPA), skoro FBI także bez nich może skutecznie ścigać przestępców internetowych na całym świecie?

NATO nie wie, czy talibowie zabili Francuzów

Według międzynarodowych sił w Afganistanie (ISAF) jest jeszcze za wcześnie, by uznać, że to talibowie stali za atakiem na francuskich żołnierzy, w którym zginęło 4 wojskowych, a kilkunastu zostało rannych - donosi agencja Reutera. Do zwerbowania zamachowca - afgańskiego żołnierza - przyznali się już wcześniej talibowie.

Nie chcą mieszkać na gruzach WTC

W World Trade Center 3 - jednym z wieżowców, które staną w miejscu bliźniaczych wież zniszczonych w zamachach z 2001 roku - nie ma kto mieszkać. Pomyślany jako 80-piętrowy drapacz chmur budynek być może będzie miał jedynie 7 kondygnacji, bo deweloper nie znalazł jeszcze najemców - donosi PAP.

Mandat plastrem na dziurę w budżecie

W ciągu ostatniego roku wartość wystawionych mandatów wzrosła w Portugalii o ponad 80 proc. Surowsze egzekwowanie przepisów drogowych ma pomóc rządowi w finansowaniu osłabionego kryzysem budżetu.

Nowy egipski parlament pod kontrolą islamistów

Na swoim pierwszym posiedzeniu nowy parlament Egiptu wybrał na swego przewodniczącego jednego z czołowych polityków Bractwa Muzułmańskiego, umiarkowanego ugrupowania islamskiego. Początek sesji ciała ustawodawczego miał podniosły charakter. To pierwszy od sześciu dekad w pełni demokratycznie wybrany parlament Egiptu.

Padły strony austriackich ministerstw. Też za ACTA

Strony administracji rządowej kolejnego europejskiego kraju stają się ofiarami protestu przeciw ACTA. Austriacki odłam Anonymous - AnonAustria - sparaliżował witryny ministerstw spraw wewnętrznych i sprawiedliwości swojego kraju.

Tornada i grad wielkości piłek golfowych. Ofiary

Gwałtowne burze z gradem i tornada przeszły nocą i wczesnym rankiem nad południowym-wschodem Stanów Zjednoczonych. Zginęły co najmniej dwie osoby, a ponad sto zostało rannych. W Arkansas i Alabamie odnotowano liczne zniszczenia budynków, służby pracują nad oczyszczeniem dróg.

Lojaliści Kaddafiego odbili swój bastion

Dokładnie trzy miesiące po oficjalnym zakończeniu libijskiej wojny domowej, lojaliści obalonego Muammara Kaddafiego odbili jeden z swoich bastionów. Miasto Bani Walid wpadło w ich ręce po trwających cały dzień walkach. Miejscowość leżąca około 200 kilometrów od Trypolisu była areną zaciętych walk na jesieni. Zwolennicy dyktatora bronili się tam cztery miesiące.

Arktyczny prąd może ochłodzić Europę

Ogromna ilość wody powstałej z topnienia arktycznych lodowców może doprowadzić do osłabienia działania prądów oceanicznych i wpłynąć na obniżenie temperatury w Europie. Stanie się tak, jeśli występujący wokół bieguna północnego wiatr zmieni kierunek - przewidują brytyjscy naukowcy.

Francja oddała głowy Maorysów

W XIX wieku trafiły do Europy, jako egzotyczna ciekawostka. Teraz spreparowane głowy Maorysów z francuskiego muzeum powrócą do Nowej Zelandii, gdzie zostaną pochowane. Ceremonia przekazania szczątków rdzennych mieszkańców wysp odbyła się w muzeum Quai Branly w Paryżu. Przewodniczył jej francuski minister kultury Frederic Mitterrand.

Włoski wstyd: Konsul neofaszysta piosenkarz

Włoski konsul generalny w Osace został dyscyplinarnie wezwany do kraju. Jak się okazało Mario Vattani wiódł podwójne życie. Był nie tylko oficjalnym reprezentantem państwa włoskiego, ale też liderem neofaszystowskiej grupy rockowej.

Europa uderza w Iran. Izrael zadowolony

Premier Izraela wyraził zadowolenie z powodu decyzji państw Unii Europejskiej, które chcą zaostrzyć sankcje wobec Iranu. - Uważam, że jest to krok w dobrą stronę. Nie można jednak przewidzieć jego efektu - powiedział premier Izraela Benjamin Netanjahu. Rosja wyraziła natomiast "ubolewanie i niepokój". - To oczywiste, że to presja i dyktat, które mają "ukarać" Iran - napisało rosyjskie MSZ.