19 milionów ofiar tsunami

 
Wielkie tusnami mogłoby zabić nawet 19 milionów ludzisxc.hu

Gwałtowny rozrost slumsów na świecie i ekstremalne zjawiska związane ze zmianami klimatu zwiększają zagrożenie podczas wielkich klęsk żywiołowych, takich jak powodzie i cyklony - alarmuje opublikowany w niedzielę raport ONZ.

W 200-stronicowym raporcie znalazło się wiele wymienianych już wcześniej zagrożeń. I tak zwraca się tam uwagę na niebezpieczeństwa niekontrolowanego rozrostu miast i krótkowzroczność w planowaniu wsi.

19 milionów ofiar tsunami

Jeśli chodzi o tereny wiejskie, to ONZ ostrzega się przed karczowaniem lasów, które zwiększa niebezpieczeństwo wystąpienia lawin błotnych i osunięć ziemi. Z kolei miasta, szczególnie slumsy i miasteczka nędzy zamieszkiwane przez ok. 900 milionów ludzi, są szczególnie narażone na uderzenia cyklonów, powodzi i trzęsień ziemi.

I tak z jednej symulacji wynika, że wielkie tsunami w okolicy stolicy Filipin - Manili - mogłoby zabić aż 19 milionów ludzi. Opublikowany w niedzielę raport podkreśla, ze każdego roku przybywa na świecie około 25 milionów mieszkańców slumsów.

Azja mega-klęsk

Raport Narodów Zjednoczonych pokazuje też, jak bardzo klęski żywiołowe dały się we znaki Azji. Indie, Chiny i pozostałe części kontynentu były szczególnie silnie narażone w zeszłym roku na tzw. mega-klęski, takie jak cyklon Nargis, który w Birmie zabił 140 tysięcy ludzi, czy wielkie trzęsienie w Chinach, w którym zginęło blisko 90 tys. ludzi, a 5 mln pozostało bez dachu nad głową.

- Azja była szczególnie ciężko dotknięta - powiedział sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun, który przyjechał do Bahrajnu z okazji opublikowania raportu.

Naczynia połączone

"Związki między zagrożeniem klęską żywiołową, nędzą, a zmianami klimatycznymi tworzą szczególnie mocny splot globalnych wyzwań" - mówi raport.

Zmiany klimatu zwiększają współoddziaływanie między klęską żywiołową a nędzą. Z jednej strony prowadzą do zwiększenia niebezpieczeństw związanych z pogodą i klimatem. Z drugiej - zmniejszają odporność i wytrzymałość biednych gospodarstw i społeczności w sytuacji zagrożeń.

Główny autor raportu, Andrew Maskrey, zwraca przy tym uwagę, że "zawsze jednak są sposoby, by złagodzić warunki skrajnej nędzy, o ile przywódcy zdecydują się na podjęcie takich starań". - Wszystko zależy od tego, czy jest wola polityczna - powiedział.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu