Premium

Personalne i finansowe związki Ordo Iuris z siecią fundacji i stowarzyszeń

Zdjęcie: tvn24

Dr Tymoteusz Zych, wiceprezes Ordo Iuris, zasiada w radzie Narodowego Instytutu Wolności, który zajmuje się przyznawaniem dotacji organizacjom pozarządowym. Ten sam dr Tymoteusz Zych jest prezesem Ośrodka Analiz Prawnych, Gospodarczych i Społecznych im. Hipolita Cegielskiego - organizacji, która takie dotacje otrzymuje. Dr Zych nie widzi w tym nic złego.

Jak na przedstawicielkę opozycji atakującej obecny rząd, Hanna Gill-Piątek nie bryluje na sejmowej mównicy. Jest za to rekordzistką w składaniu poselskich interpelacji do przedstawicieli rządu. Jedna z 835 (stan na 8 września 2020 roku) pisemnych interwencji, jakie od początku IX kadencji Sejmu złożyła posłanka, dotyczyła wsparcia finansowego, które z budżetu państwa otrzyma Ośrodek Analiz Prawnych, Gospodarczych i Społecznych im. Hipolita Cegielskiego.

198 400 zł trafi do tej organizacji na stworzenie fact-checkingowego portalu odfejkuj.pl. "Jedno razi każdego uczciwego państwowca. Czemu od 2018 r. członkiem Rady Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, który jest instytucją udzielającą rzeczonego wsparcia, a zarazem prezesem Ośrodka Analiz Prawnych, Gospodarczych i Społecznych im. Hipolita Cegielskiego z siedzibą w Warszawie, który jest beneficjentem programu, jest ta sama osoba - dr Tymoteusz Zych, wiceprezes Ordo Iuris?" - pyta posłanka w piśmie z 20 lipca 2020 roku do premiera Mateusza Morawieckiego. 

ZOBACZ REPORTAŻ "ORDO IURIS VS IKEA"

I zadaje kolejne pytanie: "Czy w opinii Pana Premiera nie jest to zachowanie o charakterze korupcyjnym?". 

Kwota, jaką w swojej interpelacji wymieniła posłanka to zaledwie 10 procent łącznej kwoty dotacji, jakie w ciągu dwóch ostatnich lat - w czasie gdy Tymoteusz Zych zasiada w Radzie NIW - otrzymały fundacje i stowarzyszenia z nim związane.

Czytaj bez ograniczeń

premium

Uzyskaj dostęp do tego artykułu i innych treści specjalnych. Za darmo