- To prawdopodobnie kości mamuta - mówi o znalezisku pewnego rolnika Maciej Boryna, dyrektor Muzeum Ziemi Szprotawskiej. Mieszkaniec Witkowa (woj. lubuskie) znalazł kości na swoim polu i zaniósł specjalistom do oceny.
Muzeum Ziemi Szprotawskiej poszukuje od trzech lat historycznego stanowiska archeologicznego, na którym niemal 200 lat temu znaleziono kości mamuta. - To, że to nie są zwykłe kamienie wiadomo od razu, teraz czekamy na opinię specjalisty z Zielonej Góry - mówi Boryna.
Odkryty w 1827 roku
Dyrektor muzeum przypomina, że kości mamuta włochatego na terenie Witkowa jako pierwszy znalazł niemiecki paleontolog, botanik i kurator ogrodu botanicznego we Wrocławiu, Robert Göppert. Stanowisko zostało odkryte w 1827 r. - Wtedy znaleziono o wiele więcej kości, później jednak o stanowisku zapomniano - wyjaśnia Boryna.
- Trzy lata temu zaapelowaliśmy do mieszkańców Witkowa, żeby dali znać, jeśli coś znajdą. W tym roku zgłosił się właśnie ten pan i przekazał ciekawe fragmenty skamieniałości. Lokalizacja, w której znalazł kości odpowiada opisowi Göpperta, więc jest duża szansa, że to właśnie to miejsce - dodaje.
Skąd mamut?
- Pytanie, skąd w takim miejscu tak ciekawe znalezisko i takie nagromadzenie skamieniałości. Z opisów archiwalnych wynika, że poza skamieniałościami mamuta jest tam również duże nagromadzenie muszli. Pytanie, skąd, skoro dookoła takich znalezisk nie ma. Lodowiec? Małe jeziorko? To niestety póki co tylko hipotezy - mówi Boryna, ale od razu dodaje, że jest duże prawdopodobieństwo, że odnalezione kości rzeczywiście należą do mamuta.
- Jest to rzeczywiście prawdopodobne. Kości mamutów w utworach czwartorzędowych znajdują się dość często - potwierdza prof. Magdalena Borsuk-Białynicka z Instytutu Paleobiologii PAN.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Znaleziska dokonano w Witkowie w województwie Lubuskim :
Autor: kk/par / Źródło: TVN24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Ziemi Szprotawskiej