TVN24 | Poznań

Powstaną wyspy zieleni, a bruk będzie równy

TVN24 | Poznań

Autor:
FC/gp
Źródło:
TVN 24 Poznań, PAP
Poznań: Stary Rynek będzie przebudowanyPoznańskie Inwestycje Miejskie
wideo 2/10
Poznańskie Inwestycje MiejskiePoznań: Stary Rynek będzie przebudowany

Powstaną trzy zielone wyspy i Pasaż Kultury. A kostka brukowa ma być równa, tak by panie w szpilkach nie połamały sobie nóg, a dzieci w wózkach mogły spokojnie spać. Tak za nieco ponad dwa lata ma wyglądać poznański Stary Rynek.

"Ruszyła procedura przetargowa na rewaloryzację płyty Starego Rynku. Przemianę przejdzie też ul. Jana Baptysty Quadro, która stanie się pasażem kultury. Inwestycja nie tylko przywróci wizytówce Poznania dawny blask, ale poprawi też komfort poruszania się w obrębie tej historycznej przestrzeni" - poinformował na Facebooku Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Czekają na oferty

Projektanta i wykonawcę rewaloryzacji płyty Starego Rynku w Poznaniu wybierze spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie. Na oferty czeka do 26 stycznia. - Przygotowaliśmy tę inwestycję solidnie, by prace trwały możliwie najkrócej. Stary Rynek to nasze dziedzictwo i musimy o nie dbać. Ale naszym celem jest też poprawa komfortu poruszania się w obrębie tej historycznej przestrzeni. Ta inwestycja, której zapewniliśmy współfinansowanie ze środków Unii Europejskiej, pozwoli poznaniakom oraz odwiedzającym miasto turystom korzystać z płyty Starego Rynku bez przeszkód przez wiele lat – tłumaczył Jaśkowiak.

Pojawi się równa nawierzchnia na całej płycie rynkuPoznańskie Inwestycje Miejskie

Jak informują Poznańskie Inwestycje Miejskie, firmy zarządzające instalacjami podziemnymi wykorzystają przebudowę na swoje inwestycje w tym rejonie. Wymienione zostaną instalacje elektryczne, elektroniczne, teletechniczne, gazowe, wodna i kanalizacyjna.

Wybrany wykonawca projekt przebudowy musi dostarczyć w ciągu dziewięciu miesięcy od podpisania umowy, a całą przebudowę ma zakończyć do wiosny 2023 roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE>>>

Co się zmieni?

W ramach inwestycji powstanie nowa konstrukcja i nawierzchnia Starego Rynku, ulic przyległych, ciągów pieszych i chodników. Pojawi się odnowiona kamienna kostka i płyty kamienne.

Na Starym Rynku pojawią się trzy wyspy zieleni - klomby z drzewami i siedziskami, a także wertykalny ogród na zachodniej ścianie Galerii Arsenał oraz nowe ławki i siedziska. Na ulicy Jana Baptysty Quadro, która przecina Stary Rynek w połowie w linii północ-południe, powstanie Pasaż Kultury. Będzie to miejsce do organizowania wydarzeń kulturalnych, które będzie dysponowało m.in. mobilną sceną i czasowym, składanym zadaszeniem.

Na ul. Jana Baptysty Quadro powstanie Pasaż KulturyPoznańskie Inwestycje Miejskie

Autor:FC/gp

Źródło: TVN 24 Poznań, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Poznańskie Inwestycje Miejskie