Władzie Piły chwalą się, że jako pierwsze zaczęły tłumaczyć sesje rady miasta na język migowy. Teraz na piętnastu przystankach autobusowych ustawiono tablice do nauki języka migowego. I tak czekając na autobus, można nauczyć się podstawowych zwrotów i znaków.
Na kilkunastu przystankach autobusowych w Pile (woj. wielkopolskie) pojawiły się tablice do nauki języka migowego. Dzięki nim mieszkańcy, ale i turyści mogą zapoznać się z podstawowymi znakami oraz gestami, którymi na co dzień porozumiewają się osoby głuche. Tablice opracowano we współpracy z Katarzyną Jabłońską, tłumaczem oraz wykładowcą języka migowego. Nad przedsięwzięciem czuwała też Polska Rada Języka Migowego.
Czego można się dowiedzieć z plansz? Na przykład, jak wyglądają poszczególne znaki polskiego alfabetu migowego. Nie brakuje też podpowiedzi, jak wymigać: dzień dobry, przepraszam, dziękuję, gdzie mieszkasz. Ponadto zamieszczone na tablicach komunikaty przypominają, że nie wszyscy niesłyszący znają dobrze język polski – większość z nich używa na co dzień języka migowego. "Język migowy nie jest dowolną gestykulacją czy mimiką ani obrazowym pokazywaniem rzeczy za pomocą rąk. To naturalny język osób głuchych. Polski język migowy nie jest odmianą języka polskiego mówionego ani pisanego. Ma swoją własną gramatykę i słownictwo. Alfabet palcowy nie jest językiem migowym - to zbiór różnych układów palców, którym najczęściej odpowiadają litery pisane" – zapisano na planszach.
- Tablice do nauki języka migowego pozwalają lepiej poznać świat osób z niepełnosprawnościami. Umieszczenie ich w przestrzeni publicznej pozwala edukować społeczeństwo, skraca dystans i usprawnia komunikację wśród różnych grup społecznych – tłumaczy Aleksandra Kramkowska z biura prasowego prezydenta Piły.
Projekt zrealizowano w ramach Pilskiego Budżetu Obywatelskiego. Inicjatywę zgłosiło Stowarzyszenie Słabo i Niesłyszący "Migacze" oraz Stowarzyszenie "Daj Radość Niepełnosprawnym".
#PiłaMigaRazem
Piła od wielu lat jest zaangażowana w projekty, które mają integrować mieszkańców. - Jako pierwszy samorząd w Polsce w styczniu 2013 roku rozpoczęła tłumaczenie na język migowy sesji rady miasta. W 2018 roku pilanie pobili także rekord Polski w jednoczesnym miganiu, był to jeden z akcentów obchodów Międzynarodowego Dnia Głuchych i Języka Migowego. Wówczas w naszym mieście zamigało jednocześnie 420 osób i tym samym zapisały się wśród rekordów niecodziennych i osobliwości – dodaje Kramkowska.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: UM Piła