W przygranicznych Słubicach (woj. lubuskie) powstał pierwszy na świecie pomnik poświęcony Wikipedii. Twórcy chcieli tym gestem złożyć hołd osobom, które anonimowo i nieodpłatnie tworzą największą internetową encyklopedię.
Nowo powstały pomnik przedstawia cztery osoby stojące na cokole, podtrzymujące niekompletną kulę z puzzli - logo Wikipedii.
Hołd dla anonimowych twórców
Pierwsze pomysły na taki pomnik pojawiły się już kilka lat temu w głowie Krzysztofa Wojciechowskiego, dyrektora Collegium Polonicum w Słubicach. Jak mówi, od początku powstania Wikipedii śledził uważnie jej rozwój.
- Zadziwiające było, że Polska, jako niespełna 40-milionowy naród, zajmowała jeszcze do 2010 roku czwarte miejsce pod względem liczby zamieszczonych haseł. Wyprzedzały nas tylko języki: angielski, francuski i niemiecki. Cztery figury podtrzymujące kulę miały symbolizować właśnie te cztery wiodące języki - mówi Wojciechowski.
- Dziś jednak zostaliśmy wyparci przez hiszpański, portugalski i włoski, więc i symbolika się zmieniła. Teraz osoby symbolizują cztery strony świata. Oznaczają też anonimowych twórców haseł internetowej encyklopedii - dodaje.
Cokół, na którym stoją postacie, to zwały papieru, które są wyrazem czci dla Gutenberga - wynalazcy ruchomej czcionki.
3 m, 350 kg i 60 tys. zł
3-metrowy pomnik wykonała firma Malpol z Nowej Soli. Na pracę nad nim mieli około miesiąca. Całość zrobiona jest z laminatu wspartego konstrukcją stalową, waży około 350 kg.
Koszt całej inwestycji wyniósł ok. 60 tys. złotych, które pokrył burmistrz Słubic Tomasz Ciszewicz. Stwierdził on, że miasto z racji swojego przygranicznego położenia idealnie nadają się do postawienia takiego obiektu.
Pomnik stanął w Słubicach:
Autor: ib / Źródło: TVN24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Poznań