Sąd Okręgowy w Poznaniu uznał w piątek, że popularyzator twórczości Czesława Niemena Krzysztof Wodniczak naruszył dobra osobiste wdowy po artyście. Musi opublikować przeprosiny w lokalnej prasie.
Zdaniem sądu redaktor naczelny magazynu "Brzmienia" naruszał dobra Małgorzaty Niemen-Wydrzyckiej w felietonach, wywiadach i innych publikacjach na łamach m.in. wydawanego przez siebie magazynu. Wodniczak miał m.in. stwierdzić, że używając nazwiska Niemen zamiast Niemen-Wydrzycka, wdowa po artyście „okłamuje opinię publiczną”.
Krytyka niedozwolona
Sąd uznał, że używane przez Wodniczaka sformułowania „wykraczają poza ramy dozwolonej krytyki i uprawnionego zabierania głosu w dyskusji”.
Wodniczak musi opublikować w "Głosie Wielkopolskim" i w "Brzmieniach" oświadczenie o treści: "Krzysztof Wodniczak, redaktor naczelny magazynu 'Brzmienia' przeprasza panią Małgorzatę Niemen-Wydrzycką za wielokrotne naruszanie jej dóbr osobistych w postaci jej dobrego imienia i kultu pamięci po osobie zmarłej".
Przeprosiny mają również zostać przekazane Polskiej Agencji Prasowej. Z wyroku zadowolony jest reprezentujący Małgorzatę Niemen-Wydrzycką mec. Zbigniew Krueger.
- Pewnych granic nie wolno przekraczać nie tylko w wymiarze prawnym, ale również ludzkim - w stosunku do kobiety, wdowy i człowieka - powiedział Krueger.
Krzysztof Wodniczak zapowiedział, że od wyroku złoży apelację.
Druga wygrana Niemen
W czwartek w Sądzie Okręgowym w Poznaniu zakończył się inny proces z powództwa Małgorzaty Niemen-Wydrzyckiej, dotyczący bezprawnego wykonania utworu "Musica Magica" podczas dwóch koncertów. Stowarzyszenie, które było ich organizatorem musi zapłacić wdowie po artyście 156 zł.
Sąd zakazał również stowarzyszeniu udostępniania utworu „Musica Magica”, rozpowszechniania nagrań z koncertów z lutego 2009 i lutego 2010 r., podczas których wykonano kompozycję, a także usunięcie kopii nagrań utworu stworzonych podczas koncertów. Ponadto musi ono opublikować oświadczenie z przeproszeniem Małgorzaty Niemen-Wydrzyckiej. Sąd odrzucił jednocześnie pozew przeciwko Krzysztofowi Wodniczakowi, ponieważ uznał, że organizując koncert reprezentował stowarzyszenie i nie działał jako osoba prywatna.
Legenda polskiej muzyki
Czesław Niemen urodził się w 1939 r. w Starych Wasiliszkach koło Lidy (dzisiejsza Białoruś) jako Czesław Juliusz Wydrzycki. Był wokalistą, instrumentalistą, kompozytorem, poetą, felietonistą i malarzem. W swoich utworach wykorzystywał teksty poetów, m.in. Cypriana Norwida, Adama Asnyka, Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Nagrał kilkadziesiąt płyt: albumów studyjnych,koncertowych, składanek, minialbumów, singli i pocztówek dźwiękowych. Jego utwory "Sen o Warszawie", "Dziwny jest ten świat", "Bema pamięci żałobny rapsod" czy "Wspomnienie" zapisały się w historii polskiej muzyki popularnej. Był jedną z największych postaci polskiej estrady. Zmarł w 2004 r.
Autor: FC / Źródło: PAP