TVN24 | Poznań

Dla żartu zmienili patrona, kościół Bedoesa zdążył trafić do kalendarza

TVN24 | Poznań

Autor:
FC/gp
Źródło:
TVN 24 Poznań
Kościół mieści się we wsi Łąkie
Kościół mieści się we wsi ŁąkieGoogle Earth Pro
wideo 2/4
Google Earth ProKościół mieści się we wsi Łąkie

Zaczęło się od żartu internautów, którzy postanowili zmienić nazwę kościoła na internetowej mapie. Raper Bedoes zastąpił Miłosierdzie Boże. A kościół z "nową nazwą" trafił do kalendarza rozprowadzanego w gminie.

Kościół w miejscowości Łąkie w gminie Lipka (woj. wielkopolskie) jest wyjątkowy. Dotychczas zadziwiał formą – nie jest bowiem budynkiem wolno stojącym, a łączy się z dwoma innymi. W jednym z nich działa sklep, w drugim jeszcze kilka lat temu była poczta. Część, w której obecnie jest kościół, wcześniej była salą wiejską. W 1997 roku zaproponowano, by przekształcić ją właśnie w kościół.

Jak informuje lokalny badacz historii Jacek Włodarczyk, autor książki "Eseje z dziejów Lipki i okolic", władze gminy Lipka przekazały budynek za symboliczną "złotówkę" parafii rzymskokatolickiej św. Marcina Biskupa w Starej Wiśniewce. Budynek wyremontowano i przystosowano na potrzeby kościoła wspólnymi siłami mieszkańców.

"Powstał ołtarz, nowa posadzka, odnowiono ściany wewnętrzne i zewnętrzne, a w prezbiterium stanął krzyż wykonany przez Pawła Dudę ze Starej Wiśniewki. Poza tym prezbiterium wyłożono białym marmurem, a na przednich i bocznych ścianach powieszono zakupione w Częstochowie obrazy Matki Boskiej Nieustającej Pomocy oraz Miłosierdzia Bożego" - czytamy na portalu zlotowskie.pl.

W czerwcu 1998 roku kościół był gotowy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Zamieszanie z raperem

Teraz o tym małym kościele zrobiło się głośno z powodu żartu internautów, którzy postanowili zmienić patrona na rapera z popularnej wytwórni hip-hopowej. I tak zamiast kościoła pw. Miłosierdzia Bożego na Google Maps można było znaleźć kościół pw. Bedoesa SBM.

"Ofiarami" tego żartu stali się twórcy kalendarza "Gmina Lipka dawniej i dziś". Zdjęcia pokazujące budynek kościoła sprzed lat i obecnie opatrzono opisem: "Łąkie, od lewej sklep spożywczy Wanda Klimek, następnie budynek mieszkalny i po prawej rzymskokatolicki kościół pw. Bedoesa SBM".

O tym podpisie w tym tygodniu rozpisywały się satyryczne portale. "Proponujemy, aby inne parafie również wzięły przykład z tej od Bedoesa i wybrały patronów bardziej przemawiających do współczesnych wiernych. Kto by nie chciał uczęszczać na msze do świątyni pod wezwaniem Roberta Makłowicza?" – pisał ASZdziennik, dodając, że w tej informacji nic nie zostało zmyślone.

Kalendarz, w którym znalazł się błądGmina Lipka

Gmina kupiła kalendarze

- Błąd pojawił się w kalendarzu na październikowej stronie - przyznaje Julita Milczyńska z działu promocji i rozwoju Urzędu Gminy Lipka.

Jak dodaje, kalendarz nie został przez nich wydany. - Publikacja zaproponowana została nam przez firmę zewnętrzną, kupiły go także inne lokalne podmioty. Jako urząd kupiliśmy 200 sztuk tego kalendarza. O błędzie zostaliśmy poinformowani w poniedziałek i od razu dociekaliśmy, jak to się mogło zdarzyć – tłumaczy.

Skąd takie informacje w kalendarzu? Urzędnicy zamierzają to ustalić na spotkaniu z jego twórcami. Ale mają już wstępne wyjaśnienia. - Agencja, która go tworzyła, padła ofiarą "fejka". Ktoś w mapach Google zmienił patrona kościoła pod wezwaniem Bożego Miłosierdzia na rapera, a właśnie danymi z map posługiwali się twórcy kalendarza – wyjaśnia Milczyńska.

"Nowy" patron kościoła zniknął już z Google Maps. Ale wciąż po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy "Kościół Bedoesa" na pierwszym miejscu jest kościół w miejscowości Łąkie.

Za sprawą zabawnej pomyłki o gminie Lipka zrobiło się głośno w całej Polsce. A urzędnicy z Lipki – jak przyznaje Milczyńska – zapoznali się bliżej z twórczością Borysa Przybylskiego, znanego powszechnie jako Bedoes.

Autor:FC/gp

Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: Google Street View

Pozostałe wiadomości