Pod Poznaniem powstanie kładka nad Wartą z tarasem widokowym. Skróci drogę o dziewięć kilometrów

Kładka ma powstać do 2023 r.
Owińska, Poznań: powstanie kładka z tarasem widokowym nad Wartą
Źródło: URZĄD GMINY CZERWONAK

Na Warcie powstanie kładka, która połączy Owińska z terenami zielonymi na poznańskim Radojewie. Obecnie na odcinku blisko 16 kilometrów - od mostu Lecha w Poznaniu do przejazdu przez Wartę w Biedrusku - nie ma żadnej przeprawy przez rzekę. 

Nowa kładka ma powstać do połowy 2023 roku. Będzie mieć formę podwieszanego mostu z pylonem, na którym powstanie taras widokowy, z którego będzie można podziwiać Wartę i okolice.

Z nowej przeprawy będą mogli korzystać piesi i rowerzyści. Dotychczas, by dostać się na drugą stronę rzeki, trzeba było pokonać 4,5 kilometra w jedną do mostu w Biedrusku. Tym samym kładka skróci drogę o blisko dziewięć kilometrów.

Docelowo do kładki prowadzić ma Wartostrada. Ta obecnie kończy się na moście Lecha w Poznaniu.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Inwestycja będzie kosztować prawie 23 miliony złotych. Finansują ją miasto Poznań, gminy Czerwonak i Suchy Las oraz powiat poznański. Na realizację projektu pozyskano także 4,3 mln zł z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Już można korzystać z przystani

Przy planowanej kładce po stronie Owińsk powstała w tym roku przystań kajakowa. W sezonie od kwietnia do października będzie ona wyposażona w pomost pływający z desek impregnowanych o długości 18 metrów, dostosowany do cumowania małych jednostek pływających. Na brzegu wykonano też ślizg ułatwiający wyciąganie kajaków z rzeki. Zamontowano również dwa wandaloodporne stoły i cztery ławki oraz stojak i stację naprawczą dla rowerów, wykonano też drogi dojazdowe do pomostu, zamontowano 9 latarni oraz 8 kamer monitoringu.

Czytaj także: