Poznań

Imam, ksiądz i rabin wspólnie prowadzili rekolekcje

Poznań

Multireligijne rekolekcje w Poznaniu
TVN24 PoznańOd lewej: ksiądz, rabin, imam

W jednej ze szkół na poznańskich Jeżycach odbyły się nietypowe rekolekcje. Ksiądz Radosław Rakowski do prowadzenia zajęć zaprosił muzułmańskiego imama i żydowskiego rabina.

- Papież Franciszek cały czas nas wzywa do dialogu międzyreligijnego, do budowania pokoju na świecie. Ten problem dotyczy również naszych uczniów, rozmawiamy o tym na lekcjach religii. Postanowiłem, że w tym roku rekolekcje będą o trzech wielkich religiach monoteistycznych: judaizmie, chrześcijaństwie i islamie. Chciałem, żeby byli rabin, imam i ksiądz katolicki, aby uczniowie mogli każdemu zadać pytanie - tłumaczy ks. Rakowski.

"Musimy otwierać dialog"

Z zaproszenia księdza skorzystali imam Youssef Chadid, a także rabin Jakoob Nistella. W poniedziałek w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 było wielu chętnych. Zarówno duchowni, jak i młodzież bardzo sobie chwalili sam pomysł i atmosferę spotkania.

- Takie akcje, jaką zrobił ksiądz Rakowski, są bardzo potrzebne. Musimy otwierać dialog - przyznał Chadid.

- Czy my ze względu tylko na to, że się różnimy kolorem skóry, językiem, wykształceniem, czy sposobem w jaki się modlimy, mamy się nie lubić - pytał Nistella.

Uczestnicy spotkania przyznawali, że są zadowoleni z takiego sposobu przeprowadzenia rekolekcji. Pozwoliły im poznać nową kulturę, zwyczaje, a także przełamać stereotypy.

Autor: ib / Źródło: TVN24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Piekarski

Pozostałe wiadomości