Zbudowali kościół w 24 godziny. "Rekord pobity"

Pomorze

Aktualizacja:

Mieszkańcy Skarszew na Pomorzu w ciągu doby wybudowali niewielki kościółek. W ten sposób został powtórzony wyczyn ewangelików z 1741 roku.

Nietypową budowę rozpoczęto o północy w piątek. – Robotnicy nieustannie pracowali przy budowie kościółka aż do północy w sobotę – wyjaśnia burmistrz Skarszew, Dariusz Skalski. – Udało się zakończyć budowę przed ustalonym czasem, a dokładnie o 23.36. Rekord został pobity – dodaje z zadowoleniem.

Na placu budowy w Skarszewach przez dobę na zmianę pracowało około 100 osób.

Jak przed wiekami

Na nietypowy pomysł odtworzenia świątyni wpadł proboszcz miejscowej parafii. Postanowił odtworzyć kościół, który niemal 300 lat temu zbudowali miejscowi protestanci.

– Z początku myślałam, że to jakaś fantazja, dopiero z czasem okazało się, że to wcale nie jest niemożliwe – tłumaczy Skalski. – Udało się mimo zmęczenia, sam obserwowałem prace przez cały czas. To zasługa wszystkich ludzi, którzy dodam, robili to społecznie – tłumaczy.

Budowla jest repliką tej sprzed 272 lat. Kościół miał 12 metrów długości, tyle samo szerokości a jego wieża mierzyła 27 metrów. Budowany jest metodą pruską, czyli na drewniany szkielet nakładane są cegły.

Budowa rozpoczęła się dokładnie w tym samym dniu co w 1741 roku.

"Wizytówka miasta"

Oficjalnie rekord pobito o północy w sobotę. Na placu budowy zgromadziły się tłumy turystów i mieszkańców Skarszew, którzy trzymali kciuki za realizację planów. Wszyscy zgodnie twierdzą, że to fantastyczny pomysł na promocję miasta.

- To będzie wizytówka miasta, Skarszewy zasłyną wszędzie – tłumaczy Monika, mieszkanka Skarszew. – Będzie to symbol miasta – dodaje Maria. Budowę sfinansowali sami mieszkańcy i lokalne firmy. Powstał nawet specjalny fundusz, na który każdy mógł wpłacić pieniądze.

Dał im jeden dzień

Ewangelicki kościół w Skarszewach został zbudowany 1741 roku metodą pruską. Ówczesny wojewoda i starosta skarszewski Jakub Narzymski zgodził się na budowę protestanckiego kościoła pod warunkiem, że zostanie zbudowany w ciągu jednej doby. Dzięki pomocy gdańskich ewangelików udało się sprostać wyzwaniu.

Świątynię zburzono w połowie XIX wieku, kiedy powstał większy kościół.

Tak wyglądała budowa kościoła:

Budują kościół w 24 godzinytvn24
ieszkańcy Skarszew na Pomorzu w ciągu doby wybudowali niewielki kościółektvn24

Tak wyglądał pierwszy kościół:

Tak wyglądał kościół zbudowany w 24 godzinymaksymilian-skarszewy.pl

Kościół budowany jest w Skarszewach:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Autor: aja/mz,ec / Źródło: TVN24 Pomorze