Pomorze

W dniu pogrzebu będzie można pomóc potrzebującym

Pomorze

[object Object]
Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza w Gdańskutvn24
wideo 2/35

W dzień pogrzebu prezydenta Gdańska odbędzie się kwesta między innymi na rzecz hospicjum, z którym Paweł Adamowicz był blisko związany.

Zbiórka datków na fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Stowarzyszenie "Wszystko dla Gdańska" i Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza odbędzie się na prośbę rodziny prezydenta, żeby datki zastąpiły tradycyjne kwiaty i znicze. Zebrane w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na zakup sprzętu medycznego i doposażenia dla hospicjum. Wolontariusze będą zbierali datki od godziny 9 do momentu rozpoczęcia pogrzebu.

Anna Janowicz, prezes prowadzącej Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza Fundacji Hospicyjnej, w rozmowie z reporterką TVN24 przypomniała słowa prezydenta Pawła Adamowicza z ostatniego wystąpienia publicznego tuż przed atakiem. Adamowicz mówił wtedy, że "Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem, Gdańsk chce być miastem solidarności".

Jak mówiła Janowicz, "w sposób szczególny, w sposób niezwykły bardzo to teraz odczuwamy". - W tę sobotę mieliśmy się spotkać z panem prezydentem na balu charytatywnym na rzecz hospicjum - mówiła prezes. - Spotkamy się z panem prezydentem w sobotę zupełnie inaczej. Ale mamy takie poczucie, że coś się dzieje dalej, że to jego wsparcie, jego wolontariat trwa - dodała.

- Od kilku dniu spotykamy się z taka życzliwością, otwartością, z wyrazami wsparcia i pomocą, więc odczuwamy to dobro, tę solidarność, które dla pana prezydenta były zawsze tak bardzo ważne - podkreśliła Janowicz.

Wszechstronna i całościowa opieka nad pacjentami chorującymi na nieuleczalne choroby

Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza zajmuje się opieką hospicyjną pacjentów w ostatnim okresie życia.

"Jednym z głównych zadań hospicjum jest opieka paliatywna. Według Światowej Organizacji Zdrowia nazywamy tak aktywną, wszechstronną i całościową opiekę nad pacjentami chorującymi na nieuleczalne, postępujące choroby w końcowym okresie życia, która otacza jak płaszczem (gr. palium – płaszcz) zarówno ich samych, jak i rodzinę. Obejmuje zwalczanie bólu trudnego do opanowania i innych objawów somatycznych, a także łagodzenie cierpień psychicznych, duchowych i socjalnych" - czytamy na jej stronie internetowej

Zmarł po ataku nożownika

Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza zaatakował w niedzielę 27-letni Stefan W. na scenie WOŚP podczas Światełka do Nieba. Prezydent na miejscu był reanimowany, a w szpitalu przeszedł kilkugodzinną operację. Jego stan był bardzo ciężki. W poniedziałek zmarł. Miał 53 lata. Prezydentem Gdańska był od 20 lat.

Od wtorku do dnia pogrzebu Pawła Adamowicza obowiązuje w Gdańsku żałoba. Decyzję o wprowadzeniu żałoby podjęło także kilka innych miast, między innymi Warszawa i Sopot.

W sobotę w Bazylice Mariackiej w Gdańsku odbędzie się pogrzeb tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Prezydent Andrzej Duda ogłosił żałobę narodową od dnia 18 stycznia, od godziny 17, do 19 stycznia, do godziny 19.

Autor: akr\mtom / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości