Łabędzie były zakażone ptasią grypą. Proszą, by nie dokarmiać teraz ptaków i nie zbliżać się do nich

TVN24 | Pomorze

Aktualizacja:
Autor:
MAK/gp
Źródło:
TVN24
Apel o niezbliżanie się do ptaków na Zatoce PuckiejTVN24
wideo 2/6
TVN24Apel o niezbliżanie się do ptaków na Zatoce Puckiej

U martwych łabędzi w powiecie puckim potwierdzono ptasią grypę - poinformował powiatowy lekarz weterynarii w Pucku. Służby apelują o niezbliżanie się do ptaków w gminie Puck, we Władysławowie i w części gminy Krokowa.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Pucku Marek Karwacki potwierdził, że u martwych łabędzi znalezionych w okolicy Swarzewa (Pomorskie) potwierdzono zakażenie ptasią grypą. Jak dodał, na ten moment jest to odosobniony przypadek, jednak w promieniu 10 kilometrów od Swarzewa wydano komunikat o niezbliżaniu się do ptaków - dotyczy to Pucka, gminy Puck, Władysławowa oraz części gminy Krokowa.

- Nas zaniepokoił wynik, który otrzymaliśmy z laboratorium weterynarii z instytutu z Puław. U trzech łabędzi stwierdzono wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 - mówi Karwacki. - Ptaki padają więc z przyczyn chorobowych, ale także umierają śmiercią naturalną, dlatego, że jest trudny okres. Jest utrudniony dostęp do pokarmu, jest wychłodzenie organizmu - dodaje.

Jak mówi, teren, na którym znaleziono patki, to trasa migracji.

- Ze Skandynawii na południe przelatują, więc skąd wirus został przeniesiony, nie wiadomo. Nie wiemy, czy to są łabędzie, które przelatywały, czy te, które zostały u nas na zimę tu na tym akwenie, trudno powiedzieć - mówi lekarz.

Potwierdzono u łabędzi ptasią grypę17.02| U martwych łabędzi w powiecie puckim potwierdzono ptasią grypę - poinformował powiatowy lekarz weterynarii w Pucku. Służby apelują o niezbliżanie się do ptaków w gminie Puck, we Władysławowie i w części gminy Krokowa.TVN24

"W związku z wykryciem na terenie powiatu puckiego u martwych łabędzie wirusa ptasiej grypy uprasza się mieszkańców miasta Puck o niedokarmianie ptaków" - czytamy w komunikacie opublikowanym w mediach społecznościowych przez miasto Puck.

Jest również prośba o zgłaszanie przypadków znalezienia martwych ptaków pod numerami 58 673 10 90 lub 607 970 788.

Problem dotyczy powiatu puckiego

O dużej liczbie martwych ptaków na Zatoce Puckiej już w poniedziałek informowała w mediach społecznościowych Straż Miejska we Władysławowie. Jak przekazała, problem dotyczy całego powiatu puckiego (Pomorskie).

"Apelujemy do wszystkich mieszkańców Gminy Władysławowo o niezbliżanie się do łabędzi na Zatoce Puckiej oraz do innych ptaków przebywających w naszej gminie. Istnieje wysokie ryzyko wystąpienia ptasiej grypy w związku ze stwierdzeniem w przeciągu ostatnich dni dużej ilości martwych zwierząt w Powiecie Puckim. Do momentu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji prosimy o rozwagę i zastosowanie się do naszego apelu" - czytamy w opublikowanym poście.

Jak poinformowała straż miejska, sprawą zajmuje się Powiatowy Inspektorat Weterynaryjny w Pucku. We wtorek o godzinie 9 odbyło się również spotkanie zespołu zarządzania kryzysowego.

Ptasia grypa to choroba zakaźna, stwarzająca zagrożenie przede wszystkim dla ptaków - zarówno dzikich, wolno żyjących, jak i dla drobiu hodowanego.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Autor:MAK/gp

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24