Policja zbada sprawę tabaki

Pomorze

TVN24Kaszubi bronią zwyczaju zażywania tabaki

Policja ponownie zajmie się sprawą Mistrzostw Polski w Zażywaniu Tabaki w Chmielnie, badając, czy dochodzi tam do promowania używek tytoniowych. Zawiadomienie w tej sprawie składa Polskie Towarzystwo Programów Zdrowotnych – informuje Radio Gdańsk.

Jego członkowie interweniowali na imprezie już rok temu. Wtedy w Chmielnie pojawili się policjanci, ale później prokuratura umorzyła śledztwo.

Firma tytoniowa partnerem

Doktor Łukasz Balwicki, lekarz z Polskiego Towarzystwa Programów Zdrowotnych podkreśla, że w tym roku jedna z firm tytoniowych jest partnerem mistrzostw. Przedstawiciele PTPZ zwrócili się do wójta, by nie wchodził w taką współpracę, ale apele nie przyniosły efektu.

Lekarz o szkodliwości tabakiTVN24

Balwicki informuje, że w związku z tym PTPZ postanowiło zawiadomić policję o możliwości popełnienia przestępstwa przez firmę tytoniową, która ich zdaniem chce popełnić czyn zabroniony, czyli sponsorować imprezę kulturalną. Dodatkowo, zdaniem Balwickiego, firma ta może reklamować i promować swoje wyroby na miejscu.

Nie na rodzinnych imprezach

Poza tym, zdaniem lekarza, impreza promująca tabakę nie powinna być reklamowana jako piknik rodzinny.

- Według moich informacji ta impreza reklamowana jest jako kulturalna, rodzinna. To, że są tam dorośli, którzy chcą podtrzymać tradycję, nas nie denerwuje. Ale obecność dzieci i młodzieży budzi nasze zaskoczenie – uważa Balwicki.

Łukasz Balwicki zastrzega też, że nie chce występować przeciwko tradycji kaszubskiej, a zażywanie tabaki okazjonalnie nikomu nie zaszkodzi, ale nie może stać się codziennym nałogiem, na który narażona jest młodzież.

Kaszubska tradycja

Kaszubi bronią zwyczaju zażywania tabakiTVN24

Z zarzutami PTPZ nie zgadzają się Kaszubi. Przy okazji poprzednich mistrzostw Tadeusz Makowski, jeden z pomysłodawców imprezy, przekonywał w rozmowie z TVN24: - Zażywanie tabaki kultywujemy od stuleci. Jeszcze żaden onkolog nie stwierdził raka nosa u Kaszuby z powodu zażywania tabaki. Podanie tabaki, czyli tytoniu mielonego, to znak gościnności kaszubskiej.

- To jest kaszubska tradycja. U nas na Kaszubach nawet w kościele sie zażywa. Ksiądz ma kazanie, wyjmuje tabakierę, daje na kościół parafianom i ma kazanie. Jak tabakiera przychodzi mu powrotem to znaczy, że jest koniec kazania - wtórował mu wówczas Andrzej Olszewski, trzykrotny mistrz Polski w zażywaniu tabaki.

Tegoroczne, dziesiąte już Mistrzostwa Polski w Zażywaniu Tabaki w Chmielnie zaplanowane są niedzielę.

Donald Tusk i Jarosław Kaczyński - amatorzy tabakiTVN24

Autor: maz/par / Źródło: TVN24 Pomorze, Radio Gdańsk

Źródło zdjęcia głównego: TVN24