Niemiecka torpeda zneutralizowana na Bałtyku

Autor:
eŁKa/rzw
Źródło:
TVN24 Pomorze
Torpeda zneutralizowana w Zatoce Gdańskiej (wideo bez dźwięku)
Torpeda zneutralizowana w Zatoce Gdańskiej (wideo bez dźwięku)8. Flotylla Obrony Wybrzeża
wideo 2/7
8. Flotylla Obrony WybrzeżaTorpeda zneutralizowana w Zatoce Gdańskiej

8. Flotylla Obrony Wybrzeża poinformowała, że torpeda z czasów II wojny światowej została unieszkodliwiona. Niewybuch odnaleziony został w pobliżu gdyńskiej plaży. Jak zapewnili przedstawiciele Marynarki Wojennej, zminimalizowano skutki detonacji ładunku wybuchowego na środowisko.

Jak poinformował nas komandor podporucznik Grzegorz Lewandowski z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, w czwartek nurkowie minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców zneutralizowali w Zatoce Gdańskiej niewybuch z czasów II wojny światowej.

Bez niespodzianek

Akcja neutralizacji ładunku odbyła się bez niespodzianek oraz zgodnie z procedurami i zrealizowana przy współpracy z Urzędem Morskim w Gdyni, Pomorskim Urzędem Wojewódzkim, Urzędem Miasta Gdynia, oraz funkcjonariuszami Policji, Straży Granicznej i Straży Miejskiej oraz Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Gdańsku.

Czytaj więcej: Niewybuchy i broń chemiczna na dnie Bałtyku. Europosłowie domagają się działań i pieniędzy

Było "płoszenie oraz niepokojenie ssaków morskich i ptaków"

Obiekt podjęto z dna Zatoki Gdańskiej – około 3 mile morskie na wschód od plaży w Babich Dołach w Gdyni. Potwierdzono, że to niemiecka torpeda lotnicza F-5. Zawierała w sobie 200 kilogramów ładunku wybuchowego.

– W celu minimalizacji skutków detonacji niewybuchu na środowisko, przed kulminacyjnym momentem przeprowadzone zostało płoszenie oraz niepokojenie ssaków morskich i ptaków przy pomocy mikroładunków, szybkich łodzi motorowych oraz stacji hydrolokacyjnej z okrętu – przekazał kmdr. ppor. Lewandowski.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:eŁKa/rzw

Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: 8. Flotylla Obrony Wybrzeża

Pozostałe wiadomości