Pomorze

Głowy skierowane na zachód, obok żelazne kłódki. Groby dzieci pod wydmami

Pomorze

Wykopaliska w Starej Łebie (wideo bez dźwięku)
Joanna Dąbal | UGDo czego dokopali się tym razem?

Archeolodzy znów przekopali tzw. Starą Łebę. Tym razem trafili na cmentarzysko pod wydmami. Zmarli leżeli płasko ze skrzyżowanymi rękami i głowami skierowanymi na zachód. Przy niektórych znaleziono żelazne kłódki.

Dziś są tam wydmy i las, a przed wiekami tętniła życiem Stara Łeba. Średniowieczne miasto krzyżackie zniszczyły sztormy. Z czasem zasypał je piasek.

Turyści o Starej Łebie często nie wiedzą. Za to archeolodzy wciąż chcą wiedzieć więcej. Właśnie zakończył się trzeci sezon badań archeologicznych.

Co tym razem interesowało badaczy?

- Jesteśmy ciekawi, kim byli i jak żyli mieszkańcy Łeby w XV i XVI wieku. Tym razem sprawdziliśmy teren na północ od kościoła świętego Mikołaja. Dokopaliśmy się tam do cmentarzyska. Znaleźliśmy dziesięć pochówków. Zmarli we wszystkich grobach ułożeni byli głową w kierunku zachodnim - opowiada tvn24.pl dr Joanna Dąbal z Uniwersytetu Gdańskiego.

Szczątki zostały zabezpieczone i wkrótce trafią do antropologów. Na razie wiadomo, że były to dzieci. Płeć, wiek? Tego jeszcze nie ustalono.

- Co ciekawe, w grobach z XVI wieku znaleźliśmy trzy żelazne kłódki. Znajdowały się one w okolicach miednicy i żeber. W tamtym czasie kłódka była symbolem zamknięcia spraw doczesnych - tłumaczy Dąbal.

Archeologom udało się też zlokalizować północną ścianę kościoła św. Mikołaja. Ale ta część badań będzie musiała poczekać. - Kolejny etap naszych prac planujemy na wrzesień 2019 roku - dodaje kierownik badań.

Miasto, które zasypał piasek

Pierwsze wzmianki o Łebie pochodzą jeszcze z 1282 roku. Ale dopiero w drugiej połowie XIV wieku otrzymała lubeckie prawa miejskie. Ówczesna Łeba znajdowała się jednak w innym miejscu niż współczesne miasto. Gdzie dokładnie? Około 1,5 km na zachód od obecnego kurortu.

Sztormy, powodzie, burze piaskowe, a nawet "morski niedźwiedź". Łeba od wieków walczyła z żywiołami. Siły przyrody wielokrotnie krzyżowały plany mieszkańców. Symboliczną datą zniszczenia jest 11 stycznia 1558 roku. Wówczas potężny sztorm przez trzy dni pustoszył miasto.

Po tym wydarzeniu większość mieszkańców postanowiła się przenieść na wschodnie wybrzeże. Nowe miasto częściowo wzniesiono z cegieł, które udało się zdobyć z rozbiórki domostw w Starej Łebie. Jedyny ślad, który zachował się po tamtym mieście to fragment zachodniej ściany dawnego gotyckiego kościoła, który wzniesiono przed rokiem 1357.

Archeolodzy nazywają lewobrzeżną część Łeby "polskimi Pompejami".

Ruiny Starego Kościoła leba.eu

A tak wyglądały prace w 2016 roku:

Chcesz wiedzieć więcej o Łebie? Przeczytaj:

- Biały zamek na skarpie, który prawie runął do morza

- "Każdy mile widziany byle rozebrany". Plaża dla nudystów

- Łeba jak Las Vegas. Ślub na plaży

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: Aleksandra Arendt-Czekała/gp/kwoj / Źródło: TVN24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: Biblioteka Miejska w Łebie/ Joanna Dąbal UG

Pozostałe wiadomości