TVN24 | Pomorze

Jeden z najsłynniejszych polskich okrętów na kilka miesięcy zniknął z nabrzeża

TVN24 | Pomorze

Autor:
eŁKa/gp
Źródło:
TVN24 Pomorze
ORP Błyskawica jest holowany do stocznitvn24
wideo 2/8
tvn24ORP Błyskawica jest holowany do stoczni

Jest jedną z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych w Gdyni i chlubą polskiej Marynarki Wojennej. ORP Błyskawica potrzebuje jednak przeglądu i remontu. Zniknął więc z mola południowego w Gdyni na co najmniej 90 dni.

Holowanie ORP Błyskawica rozpoczęło się we wtorek około godz. 9. 85-letnią jednostkę wspomagały trzy holowniki. Trafi na suchy dok PGZ Stoczni Wojennej, która wygrała przetarg na remont okrętu-muzeum.

- Chcemy, żeby zostały sprawdzone i wyremontowane pokłady, sprawdzone zostało poszycie, zbiorniki balastowe i maszty – wyjaśnia nam zastępca dowódcy okrętu, komandor podporucznik Marek Mielnik.

Remont potrwa przynajmniej 90 dni, ale, jeśli przegląd wykaże jakieś ukryte uszkodzenia, termin zostanie przedłużony. Kmdr ppor. Mielnik wyjaśnia, że remonty odbywają się cyklicznie. – Ostatni był w 2014 roku – mówi.

1947 rok - ORP Błyskawica powraca do krajuMarynarka Wojenna RP

ORP Błyskawica to weteran II wojny światowej, wodowany w 1936 roku. Zbudowany był w brytyjskiej stoczni w Cowes. W 1975 roku został wycofany ze służby i przebudowany został na muzeum. Jest najstarszym zachowanym niszczycielem na świecie.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Autor:eŁKa/gp

Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: TVN24