Michał ma zespół Downa, pracuje w urzędzie. "Jest bardzo sumienny, radzi sobie świetnie"

[object Object]
Michał został zatrudniony w gdańskim ratuszutvn24
wideo 2/4

Praca jest potrzebna do rozwoju, bo człowiek musi iść do przodu, nigdy do tyłu - takiego zdania jest 36-letni Michał Milka, który jako pierwsza osoba z zespołem Downa został zatrudniony w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. Zajmuje się tam głównie pracą biurową. Michał mógł podjąć się nowego wyzwania dzięki Fundacji Wspierania Rozwoju "Ja Też".

Michał Milka ma 36 lat i od 12 listopada, jako pierwsza osoba z zespołem Downa, pracuje w gdańskim urzędzie miejskim. Jest tam zatrudniony na pół etatu i pracuje cztery dni w tygodniu po cztery godziny. Zajmuje się głównie pracą biurową, czyli układaniem, segregowaniem, archiwizowaniem i przyjmowaniem dokumentów. Wcześniej był na stażu w magistracie, teraz dostał tam pracę.

"Praca jest potrzebna do rozwoju"

W rozmowie z TVN24 Michał przyznał, że praca nie sprawia mu problemu, a inni pracownicy urzędu "są ekstra". - Bardzo mnie polubili - dodał.

- Praca jest potrzebna do rozwoju, bo człowiek musi iść do przodu, nigdy do tyłu - raz. Dwa - praca jest po to, by mieć własne pieniądze na przyszłość - powiedział.

Nowy pracownik gdańskiego ratusza mówił, że wynagrodzenie, które dostanie będzie wykorzystywał m.in na swoje wydatki. Pytany, jakie cechy trzeba posiadać, chcąc pracować w urzędzie przekonywał, że między innymi "trzeba być pracowitym, godnym, zaufanym". - Trzeba rozwijać kontakty, bo kontakty z ludźmi są ważne - dodał.

Choć jest to jego pierwsze zajęcie na umowę o pracę, to nie jest to pierwsza praca, jaką wykonuje. Wcześniej pracował m.in. w McDonaldzie oraz w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, gdzie zajmował się obsługą widzów. Jest aktorem Teatru Razem, ma też na swoim koncie kilka fotograficznych nagród.

"Wspólnie sprawdzamy, które zadania Michałowi najbardziej odpowiadają"

Podczas pracy Michał nie szczędzi miłych słów swoim współpracowniczkom. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz mówiła w rozmowie z TVN24, że gdańskim urzędzie miejskim "jest tak, że większość pracowników stanowią kobiety".

- Koleżanki z zespołu są bardzo szczęśliwe, bo pan Michał obdarza je komplementami. Jest bardzo koleżeński, ale też sumienny w swojej pracy - przekonywała. Zaznaczyła przy tym, że w pracy "nie ma taryfy ulgowej".

Tomasz Filipowicz, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Gdańsku zapewnił, że pan Michał "jest bardzo dobrym pracownikiem".

- Cały czas jeszcze się poznajemy. Trzeba też pamiętać, że znamy się dwa miesiące, co w pracy w urzędzie jest bardzo krótkim okresem, żeby poznać wszystkie zadania, które realizujemy. Pracownicy często potrzebują na to około minimum pół roku - mówił. Jego zdaniem "te dwa miesiące to jest dopiero start".

- Wspólnie sprawdzamy, które zadania Michałowi najbardziej odpowiadają - dodał Filipowicz.

Dulkiewicz i Filipowicz o pracującym w gdańskim magistracie Michale z zespołem Downa
Dulkiewicz i Filipowicz o pracującym w gdańskim magistracie Michale z zespołem Downa tvn24

"Mam nadzieję, że takich sytuacji będzie zdecydowanie więcej"

Dyrektor Fundacji Wspierania Rozwoju "Ja Też" Paweł Ryta - dzięki której Michałowi udało się zdobyć staż, a następnie pracę - mówił, że "Fundacja "Ja też" na początku stara się pomagać osobom z zespołem Downa w komunikacji". - Staramy się je aktywizować zawodowo - wskazywał.

Wspomniał także o Emilii Kochańskiej, która jako pierwsza osoba z zespołem Downa została zatrudniona w Teatrze Muzycznym w Gdyni. - Teraz Michał, jako pierwsza osoba (z zespołem Downa - przyp. red.) w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. My jesteśmy niesamowicie szczęśliwi - dodał Ryta.

- Mam nadzieję, że takich sytuacji będzie zdecydowanie więcej - wyznał.

"Na początku wymagał wsparcia, teraz radzi sobie świetnie"

Agnieszka Janicka, terapeuta w Fundacji Wspierania Rozwoju "Ja Też", która wpiera nowego pracownika w pracy w urzędzie, relacjonowała, że "Michał do pracy przychodzi na godzinę 9 i otrzymuje zlecenie, czyli to co ma wykonać". - Najczęściej jest to porządkowanie dokumentów - przyznała.

Mówiła także, że "na początku wymagał wsparcia, natomiast teraz radzi sobie świetnie". - Kolejnym obowiązkiem Michała jest opisywanie kopert oraz składanie i opisywanie kartonów, ponieważ służy to do archiwizacji dokumentów - wymieniała Janicka.

Podkreśliła, że "Michał bardzo przykłada się do swojej pracy". - Pyta jeśli czegoś nie wie, zdarza się też, że wyłapuje błędy - dodała terapeutka.

Autor: akr/gp / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W miejscowości Magnuszew w powiecie kozienickim kierujący fordem 42-latek, będący pod wpływem alkoholu, uderzył w pieszych. Na miejscu zginęły dwie osoby, trzecia zmarła w szpitalu. Dwie osoby są hospitalizowane. Trwa wyjaśnianie okoliczności wypadku.

"Wjechał w dwie grupy pieszych". Trzy osoby nie żyją, dwie są ranne

"Wjechał w dwie grupy pieszych". Trzy osoby nie żyją, dwie są ranne

Źródło:
PAP

W stanie Arizona w USA trwa dochodzenie w sprawie śmierci pracownicy Wells Fargo, która przyszła do biura w piątek rano i została znaleziona martwa przy swoim biurku cztery dni później - poinformował brytyjski dziennik "Guardian".

Zjawiła się w pracy w piątek rano. We wtorek znaleziono ją martwą przy biurku

Zjawiła się w pracy w piątek rano. We wtorek znaleziono ją martwą przy biurku

Źródło:
"Guardian"

Na Lazurowej zderzyły się samochód osobowy i karetka pogotowia ratunkowego. Jedna osoba nie żyje, a trzy są ranne. Trafiły do szpitala.

Zderzenie z karetką. Jedna osoba nie żyje, troje poszkodowanych

Zderzenie z karetką. Jedna osoba nie żyje, troje poszkodowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prawo jazdy od 17. roku życia to dobry pomysł - stwierdził na antenie TVN24 Marek Konkolewski, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dodał, że "jeżeli taki młody człowiek będzie szarżował po polskich drogach, będzie popełniał błędy, naruszenia, to będzie płacił bardzo wysokie mandaty, ale z portfela rodziców". 

Plany zmian w prawie jazdy. "Taka osoba będzie jeździć już na własny rachunek"

Plany zmian w prawie jazdy. "Taka osoba będzie jeździć już na własny rachunek"

Źródło:
tvn24.pl

Mnóstwo sprzętu zakupionego przez poprzedni rząd kurzy się w magazynach i tą sprawą zajmuje się prokuratura. Co w takim razie z nowym i zapowiedzianym przez obecny gabinet programem "Cyfrowy uczeń"? - Rodzaj sprzętu, niezbędne oprogramowanie i zabezpieczenia będą przedmiotem analizy oraz dyskusji z partnerami społecznymi i rodzicami - przekazało biznesowej redakcji tvn24.pl biuro prasowe Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jak dowiedzieliśmy się z kolei w biurze komunikacji w Ministerstwie Cyfryzacji, zakres dostępnych sprzętów będzie szerszy, mają to być także tablety.

Początek roku szkolnego bez laptopa od rządu. Co z nowym sprzętem dla uczniów?

Początek roku szkolnego bez laptopa od rządu. Co z nowym sprzętem dla uczniów?

Źródło:
tvn24.pl

Z tunelu w rejonie Rafah w Strefie Gazy wydobyto i zidentyfikowano ciała sześciorga zakładników, którzy zostali uprowadzeni przez Hamas 7 października 2023 roku – podała w niedzielę izraelska armia. Według wojska zostali oni zamordowani na krótko przed odnalezieniem. Premier Benjamin Netanjahu oświadczył, że Izrael nie spocznie, dopóki nie złapie osób odpowiedzialnych za śmierć zakładników.

Czekali na ratunek prawie rok. Ciała zakładników Hamasu znaleziono w tunelu

Czekali na ratunek prawie rok. Ciała zakładników Hamasu znaleziono w tunelu

Źródło:
PAP

W niedzielę weszły w życie zmiany w Regulaminie ogólnym żołnierza Wojska Polskiego. Polscy żołnierze mogą od teraz nosić zarost do długości trzech centymetrów, a także odsłonić tatuaże na ramionach i przedramionach.

Polscy żołnierze mogą zapuścić brody i odsłonić tatuaże. "Dla wielu stanowiło to problem"

Polscy żołnierze mogą zapuścić brody i odsłonić tatuaże. "Dla wielu stanowiło to problem"

Źródło:
PAP

W 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej oficjalne obchody z udziałem najważniejszych władz państwowych odbywają się równocześnie na gdańskim Westerplatte i w Wieluniu. - Dzisiaj nie powiemy "Nigdy więcej wojny". Dzisiaj musimy powiedzieć: "Nigdy więcej samotności". Nie może już tak więcej być w historii, że Polska będzie samotnie stawiała czoła agresji - mówił premier Donald Tusk.

"Nigdy więcej samotności"

"Nigdy więcej samotności"

Źródło:
TVN24

Nie wolno ustępować imperializmowi, druga wojna światowa jest tego wielką lekcją - podkreślił w niedzielę w Wieluniu prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, "wybaczenie i uznanie winy to jedno, a zadośćuczynienie za szkody to drugie". - I ta sprawa cały czas jeszcze nie jest załatwiona i nigdy nie była załatwiona od 80 lat - powiedział.

Prezydent w Wieluniu. "Zadośćuczynienie za straty poniesione w drugiej wojnie światowej należy się Polakom"

Prezydent w Wieluniu. "Zadośćuczynienie za straty poniesione w drugiej wojnie światowej należy się Polakom"

Źródło:
PAP

Z komunikatu końcowego Forum Wysp Pacyfiku usunięto w sobotę wzmiankę o relacjach z Tajwanem. Stało się tak po proteście wysłannika Chin. Rząd w Tajpej potępił działanie chińskiego delegata, określając je jako "niegrzeczną interwencję".

Oburzone Chiny wymusiły zmianę treści komunikatu. "To musi być błąd"

Oburzone Chiny wymusiły zmianę treści komunikatu. "To musi być błąd"

Źródło:
PAP

Śledztwo, które prowadzimy, ma kilka wątków. Generalnie rzecz ujmując, badamy, czy w latach 2006-2009 mogło dochodzić do popełniania przestępstw przez funkcjonariuszy CBA, w tym przez szefa i jego zastępców - powiedział rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania po emisji materiału "Superwizjera" "Seksmisja CBA. Kulisy operacji wiedeńskiej".

Działania CBA za czasów Kamińskiego i Wąsika. Prokuratura prowadzi śledztwo z "kilkoma wątkami"

Działania CBA za czasów Kamińskiego i Wąsika. Prokuratura prowadzi śledztwo z "kilkoma wątkami"

Źródło:
TVN24
"Do jednego kliknięcia skróciliśmy dystans pomiędzy pragnieniem a jego realizacją"

"Do jednego kliknięcia skróciliśmy dystans pomiędzy pragnieniem a jego realizacją"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Chłopiec zaczął się dusić podczas wydarzenia, na którym policjanci mówili o bezpieczeństwie. Kilkulatek zrobił się czerwony, nie mógł złapać powietrza. Policjanci zauważyli, że trzyma w dłoni patyczek po lizaku i wkłada palce do ust.

Kilkuletni chłopiec zrobił się cały czerwony i nie mógł oddychać. W ręku trzymał patyczek po lizaku

Kilkuletni chłopiec zrobił się cały czerwony i nie mógł oddychać. W ręku trzymał patyczek po lizaku

Źródło:
tvn24.pl, Policja Śląska

Pasażer samolotu tuż przed lądowaniem na katowickim lotnisku zaczął się kłócić się z innymi, nie słuchał też poleceń załogi. Później tłumaczył się "atakiem paniki". Został ukarany mandatem.

Pod koniec lotu zaczął się kłócić z pasażerami i nie słuchał poleceń załogi

Pod koniec lotu zaczął się kłócić z pasażerami i nie słuchał poleceń załogi

Źródło:
tvn24.pl

Proboszcz parafii w Garwolinie (Mazowsze) rozebrał zabytkowe ogrodzenie przy kościele. Użyta została do tego koparka, co oburzyło miłośników historii. Duchowny miał pozwolenie od służb konserwatorskich, w tym na użycie koparki. Miała jednak posłużyć tylko do "wzruszenia muru". Konserwator zabytków zlecił kontrolę.

Zabytkowe ogrodzenie przy kościele rozebrane koparką. Konserwator zlecił kontrolę

Zabytkowe ogrodzenie przy kościele rozebrane koparką. Konserwator zlecił kontrolę

Źródło:
tvn24.pl

Kilkanaście zastępów straży pożarnej walczyło z pożarem bloku w Ostrowie Wielkopolskim. W mieszkaniu, w którym wybuchł pożar znaleziono zwłoki 70-latka. Wiadomo, że dziesięć osób jest poszkodowanych, w tym siedmioletnie dziecko.

70-latek zginął w płomieniach. Dziesięć osób, w tym siedmioletnie dziecko, jest poszkodowanych

70-latek zginął w płomieniach. Dziesięć osób, w tym siedmioletnie dziecko, jest poszkodowanych

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Kierujący ciągnikiem rolniczym potrącił 20-letnią rowerzystkę i odjechał. Gdy policjanci go odnaleźli, twierdził, że "nie poczuł potrącenia". Niestety, kobieta zmarła w szpitalu.

Podczas wyprzedzania uderzył w rowerzystkę, ta dostała się pod koła przyczepy. 20-latka nie żyje

Podczas wyprzedzania uderzył w rowerzystkę, ta dostała się pod koła przyczepy. 20-latka nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na strzeleckim odcinku autostrady A4 policjanci zatrzymali pijanego kierowcę volkswagena. Mężczyzna miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, a jego pasażerka trzy promile. Przyznali policjantom, że pili od rana - w samochodzie mieli 48 pustych puszek po piwie.

2,5 promila kierowcy, w aucie 48 pustych puszek po piwie

2,5 promila kierowcy, w aucie 48 pustych puszek po piwie

Źródło:
tvn24.pl/KWP Opole

W niedzielę w Turyngii i Saksonii odbywają się wybory do parlamentów regionalnych tych krajów związkowych. Jak piszą media, skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD) "zmierza po bezprecedensowe wyniki". W Turyngii prawdopodobnie wygra, a w Saksonii idzie łeb w łeb z chadekami - wskazują ostatnie sondaże. Na ulice Erfurtu w Turyngii wyszły w sobotę tysiące osób - zarówno zwolenników, jak i przeciwników tej partii. "Niemcy Wschodnie!", "Naziści precz!", było słychać głosy z dwóch stron. Wybory w Niemczech śledzi dzisiaj cały świat.

AfD zdobędzie Turyngię i Saksonię? Ruszły wybory, na które patrzą nie tylko Niemcy

AfD zdobędzie Turyngię i Saksonię? Ruszły wybory, na które patrzą nie tylko Niemcy

Źródło:
PAP

W niedzielę mija 85 lat od wybuchu II wojny światowej. Była to największa i najkrwawsza wojna w historii ludzkości, w której Polska poniosła relatywnie największe straty i szkody demograficzne spośród wszystkich państw walczących i okupowanych. Kampania polska we wrześniu 1939 roku to punkt zwrotny dziejów XX wieku. Opór Polski sprawił, że nazistowskie Niemcy straciły szansę na błyskawiczne zwycięstwo w ograniczonym, lokalnym konflikcie. Przez pięć tygodni Polska walczyła samotnie, najpierw z niemieckim, a potem także z sowieckim agresorem.

"Okręt idzie do ataku na Westerplatte". Mija 85 lat od wybuchu II wojny światowej

"Okręt idzie do ataku na Westerplatte". Mija 85 lat od wybuchu II wojny światowej

Źródło:
PAP

Zakończyła się akcja poszukiwania żołnierza, który zaginął po wypadku śmigłowca gaśniczego w północnej Portugalii. W sobotę strażacy odnaleźli jego ciało. Do wypadku doszło w piątek podczas misji gaszenia pożaru lasu - wstępne ustalenia wskazują, że podczas lotu doszło do poważnego błędu technicznego.

Śmigłowiec rozpadł się na pół. Odnaleźli kolejną ofiarę

Śmigłowiec rozpadł się na pół. Odnaleźli kolejną ofiarę

Źródło:
Portugal Resident, publico.pt, tvnmeteo.pl

Misja obrony planetarnej DART może wywołać deszcz meteorów. Analiza trajektorii cząstek wyrzuconych podczas uderzenia w asteroidę Dimorphos wskazała, że w ciągu kolejnych lat rozprzestrzenią się one po Układzie Słonecznym, docierając na Marsa, a być może i na Ziemię. Przy sporej dawce szczęścia zobaczymy je na niebie.

NASA wywołała deszcz meteorów. Czy mamy szansę go zobaczyć?

NASA wywołała deszcz meteorów. Czy mamy szansę go zobaczyć?

Źródło:
CNN, space.com, tvnmeteo.pl

Magazyn śledczy reporterów "Superwizjer" wraca na antenę z nowymi odcinkami. Autorzy programu od lat ukazują nadużycia władzy, korupcję, błędy wymiaru sprawiedliwości, skandale w policji i afery gospodarcze. Program będzie można oglądać na antenie TVN, TVN24 oraz w TVN24 GO i na platformie Player. Oto czego widzowie mogą spodziewać się w nowym sezonie.

"Superwizjer" powraca. Gdzie i kiedy oglądać nowe odcinki

"Superwizjer" powraca. Gdzie i kiedy oglądać nowe odcinki

Źródło:
tvn24.pl

Kolejna akcja szczepienia lisów na Mazowszu odbędzie się w dniach 5-18 września. Szczepionka będzie wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki. Nie wolno jej dotykać. Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt domowych.

Będą zrzucać i rozkładać szczepionki dla lisów. Zalecana "ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt"

Będą zrzucać i rozkładać szczepionki dla lisów. Zalecana "ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rada Polskich Mediów wystosowała apel o podjęcie śledztwa w sprawie zabójstwa dziennikarza Jarosława Ziętary. "W państwie prawa nie może być zgody na brak kary za zbrodnię. Szczególnie za zbrodnię, która w swojej istocie jest zamachem na podstawy demokratycznego państwa" - napisano.

"W państwie prawa nie może być zgody na brak kary za zbrodnię"

"W państwie prawa nie może być zgody na brak kary za zbrodnię"

Źródło:
Rada Polskich Mediów, tvn24.pl

Po raz czwarty wręczono Medale Wolności Słowa. W czasie gali wyróżniono laureatów w trzech kategoriach: Media, Instytucja i Obywatel/Obywatelka. W pierwszej z nich medal otrzymała Karolina Lewicka z Tok FM, w drugiej odznaczono stowarzyszenie Pro Loquela Silesiana, zaś w trzeciej - Anja Rubik.

Medale Wolności Słowa przyznane

Medale Wolności Słowa przyznane

Aktualizacja:
Źródło:
Fundacja Grand Press

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najgłośniejszych filmowych premierach tego tygodnia. Już za tydzień do kin trafi film Jorgosa Lantimosa "Rodzaje życzliwości" z Emmą Stonę, Jesse Plemonsem i Willem Dafoe w rolach głównych. Prowadząca program podzieliła się także dobrą wiadomością z miłośnikami polskiego kina.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl