"Dziękuję Ci za życie". Nergal poznał dawcę szpiku

Aktualizacja:
Nergal poznał dawcę szpiku
Nergal poznał dawcę szpiku
Maciej Cnota, Grzegorz Armatowski | TVN24 Pomorze
Maciej Cnota, Grzegorz Armatowski | TVN24 PomorzeNergal spotkał swojego dawcę Grzegorza

W samo południe w Sopocie Adam Darski, lider zespołu Behemoth poznał dawcę szpiku, dzięki któremu pokonał białaczkę. To 25-letni Grzegorz Kajta, który do dziś nie wiedział, komu podarował swój szpik.

Darski od początku nie ukrywał, że chce poznać dawcę szpiku. - Spałem dziś dwie godziny – mówił Nergal jeszcze przed spotkaniem.

Spotkali się po 2 latach

Zarówno wokalista, jak i dawca musieli czekać dwa lata, aby móc się spotkać i uścisnąć sobie dłonie. Procedury w tym zakresie są bardzo surowe i nie pozwalają na odstępstwa.

W poniedziałek, na specjalnie w tym celu zorganizowanej konferencji w Sopocie, Adam Darski spotkał swojego 25-letniego dawcę, Grzegorza. Zanim jednak osobiście go poznał, obejrzał krótki film, na którym chłopak opowiada swoją historię. 25-latek nie wiedział, komu pomaga. - Spontanicznie, postanowiłem spróbować i zarejestrowałem się - tłumaczył.

Padli sobie w ramiona

Po chwili Grzegorz witał się już z Nergalem. Obaj panowie uścisnęli sobie dłonie i padli sobie w ramiona. Nergal, nie kryjąc wzruszenia, podziękował Grzegorzowi za… życie. - Dziękuję Ci. Dziękuję Ci za życie. Powiedzieli mi, że jesteś duży, a ty jesteś prawie jak ja, chyba, że ja jestem duży - mówił z uśmiechem Nergal.

- Masz rodzeństwo? - zapytał po chwili.

- No, teraz podobno tak - odpowiedział mu Grzegorz.

Obaj, w rozmowie z reporterem TVN24 zadeklarowali, że chcą utrzymywać kontakt. - Zaczniemy od wymiany numerów telefonów - powiedział Nergal. Jak zaznaczył, są rzeczy, o których chciałby z Grzegorzem porozmawiać z dala od medialnego zgiełku.

- Najważniejsze jest to, że wygraliśmy życie, że są ludzie, lekarze, którzy walczą i chcą wygrywać te życia. To jest sedno wszystkiego, totalny szacun, czapa z głowy i oby tak dalej – mówił Darski.

Nergal poznał dawcę szpiku
Nergal poznał dawcę szpiku tvn24

"Jesteśmy dowodem, że warto"

Obaj przekonują, że warto zostać dawcą szpiku.

Najpierw trzeba się zarejestrować w bazie potencjalnych dawców. Potrzebny będzie do tego nasz wymaz. - Pobranie wymazu to zabieg całkowicie bezbolesny - zapewnia Grzegorz. Po rejestracji znalazł się potrzebujący pacjent.

- I on, i ja jesteśmy dowodem, że warto. Warto zarejestrować się w bazie dawców po to, żeby dać szansę drugiej osobie - mówi Darski. - To musi być niesamowita świadomość, że ktoś żyje dzięki tobie, to jest przecież darowanie życia.

Wygrał z białaczką

Lider zespołu Behemoth wyznał w sierpniu 2010 roku, że choruje na białaczkę. Wokalista trafił do Kliniki Hematologii i Transplantologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. W grudniu 2010 roku przeprowadzono mu przeszczep szpiku kostnego.

Po dwóch latach Nergal spotkał osobę, która uratowała mu życie
Po dwóch latach Nergal spotkał osobę, która uratowała mu życie

Film, który obejrzał Nergal, zanim poznał Grzegorza:

To on oddał szpik Nergalowi
To on oddał szpik NergalowiDKMS

Autor: aja/maz/par/k//mz / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: tvn24 | TVN24

Pozostałe wiadomości