Pomorze

"Dziękuję Ci za życie". Nergal poznał dawcę szpiku

Pomorze

Aktualizacja:
Maciej Cnota, Grzegorz Armatowski | TVN24 PomorzeNergal spotkał swojego dawcę Grzegorza

W samo południe w Sopocie Adam Darski, lider zespołu Behemoth poznał dawcę szpiku, dzięki któremu pokonał białaczkę. To 25-letni Grzegorz Kajta, który do dziś nie wiedział, komu podarował swój szpik.

Darski od początku nie ukrywał, że chce poznać dawcę szpiku. - Spałem dziś dwie godziny – mówił Nergal jeszcze przed spotkaniem.

Spotkali się po 2 latach

Zarówno wokalista, jak i dawca musieli czekać dwa lata, aby móc się spotkać i uścisnąć sobie dłonie. Procedury w tym zakresie są bardzo surowe i nie pozwalają na odstępstwa.

W poniedziałek, na specjalnie w tym celu zorganizowanej konferencji w Sopocie, Adam Darski spotkał swojego 25-letniego dawcę, Grzegorza. Zanim jednak osobiście go poznał, obejrzał krótki film, na którym chłopak opowiada swoją historię. 25-latek nie wiedział, komu pomaga. - Spontanicznie, postanowiłem spróbować i zarejestrowałem się - tłumaczył.

Padli sobie w ramiona

Po chwili Grzegorz witał się już z Nergalem. Obaj panowie uścisnęli sobie dłonie i padli sobie w ramiona. Nergal, nie kryjąc wzruszenia, podziękował Grzegorzowi za… życie. - Dziękuję Ci. Dziękuję Ci za życie. Powiedzieli mi, że jesteś duży, a ty jesteś prawie jak ja, chyba, że ja jestem duży - mówił z uśmiechem Nergal.

- Masz rodzeństwo? - zapytał po chwili.

- No, teraz podobno tak - odpowiedział mu Grzegorz.

Obaj, w rozmowie z reporterem TVN24 zadeklarowali, że chcą utrzymywać kontakt. - Zaczniemy od wymiany numerów telefonów - powiedział Nergal. Jak zaznaczył, są rzeczy, o których chciałby z Grzegorzem porozmawiać z dala od medialnego zgiełku.

- Najważniejsze jest to, że wygraliśmy życie, że są ludzie, lekarze, którzy walczą i chcą wygrywać te życia. To jest sedno wszystkiego, totalny szacun, czapa z głowy i oby tak dalej – mówił Darski.

Nergal poznał dawcę szpiku tvn24

"Jesteśmy dowodem, że warto"

Obaj przekonują, że warto zostać dawcą szpiku.

Najpierw trzeba się zarejestrować w bazie potencjalnych dawców. Potrzebny będzie do tego nasz wymaz. - Pobranie wymazu to zabieg całkowicie bezbolesny - zapewnia Grzegorz. Po rejestracji znalazł się potrzebujący pacjent.

- I on, i ja jesteśmy dowodem, że warto. Warto zarejestrować się w bazie dawców po to, żeby dać szansę drugiej osobie - mówi Darski. - To musi być niesamowita świadomość, że ktoś żyje dzięki tobie, to jest przecież darowanie życia.

Wygrał z białaczką

Lider zespołu Behemoth wyznał w sierpniu 2010 roku, że choruje na białaczkę. Wokalista trafił do Kliniki Hematologii i Transplantologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. W grudniu 2010 roku przeprowadzono mu przeszczep szpiku kostnego.

Po dwóch latach Nergal spotkał osobę, która uratowała mu życie

Film, który obejrzał Nergal, zanim poznał Grzegorza:

To on oddał szpik NergalowiDKMS

Autor: aja/maz/par/k//mz / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: tvn24 | TVN24