Gmach dawnego Dworca Morskiego coraz bardziej przypomina ten zbudowany w latach 30. ubiegłego wieku. Na fasadę wróciły płaskorzeźby polskich orłów zniszczone podczas okupacji przez Niemców. W budynku dobiegają końca prace nad Muzeum Emigracji.
Każdy z orłów powracających na elewację Dworca Morskiego w Gdyni został wykonany z naturalnego kamienia. Orły ważą po 850 kilogramów. Płaskorzeźby już zostały zamontowane i odsłonięte.
Przed wojną orły były dla przypływających do Polski symbolem naszego kraju. W czasie okupacji zostały przez Niemców zniszczone, podobnie jak wszystkie inne narodowe akcenty na terenie dworca.
- Budynek stracił swoją funkcję, kiedy przestały kursować transatlantyki i przez wiele lat po prostu stał pusty - powiedział Robert Hirsch, miejski konserwator zabytków w Gdyni.
Zniszczone przez Niemców
Dworzec Morski jest usytuowany w Gdyni, nad samą wodą. Powstał w 1933 roku dla obsługi pasażerów z całego kraju. Podczas wojny został dotkliwie zniszczony, teraz odzyskuje dawną świetność. Efekty prac najwyraźniej widać w północno-zachodniej części elewacji. W miejscu szpecącej budynek wyrwy powstało brakujące piętro.
Po remoncie jego fasada ma odzyskać historyczny, symetryczny układ. Z zewnątrz zobaczyć już można gotowe konstrukcje pod klatkę schodową, natomiast wewnątrz - galerię, która przed wojną otaczała główny hol. Wymienione zostały okna oraz pokrycie dachowe.
Muzeum Emigracji
W budynku powstaje pierwsze w Polsce Muzeum Emigracji - placówka, która będzie ukazywać historię emigracji z ziem polskich.
- Żeby powstało muzeum trzeba było dostosować ekspozycję do budynku, a nie odwrotnie, bo to budynek historyczny, zabytkowy - tłumaczył Robert Hirsch. - Warto podkreślić to, że udało się odtworzyć fragmenty, które zostały zniszczone jeszcze w czasie wojny, orły są symbolem do powrotu do tradycji przedwojennej - dodał.
Koszt budowy wyniesie około 50 mln złotych, z czego prawie 24 mln zł stanowić będzie wsparcie z unijnego programu Jessica. Całość ma być gotowa w czerwcu 2014.
Tutaj jest Dworzec Morski:
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.