- Chciałam państwu bardzo podziękować za to, że wspieraliście sędziów i sądy w obronie praworządności – powiedziała w opublikowanym w Internecie filmie Małgorzata Gersdorf. I prezes Sądu Najwyższego złożyła również życzenia świąteczne Polakom.
Nagranie ukazało się w kanale WolneSądy w serwisie Youtube. Gersdorf złożyła życzenia świąteczne i noworoczne z gmachu Sądu Najwyższego, "wszystkim obywatelom Rzeczpospolitej Polskiej".
- Miłych, zdrowych, spokojnych świąt Bożego Narodzenia i dobrego Nowego Roku, lepszego 2019, choć dobrze, żeby nie był gorszy - powiedziała.
Odniosła się też do sytuacji w kraju.
- Chciałam państwu bardzo podziękować za to, że wspieraliście sędziów i sądy w obronie praworządności. To wsparcie było bardzo nam potrzebne dla takiej świadomości sędziów, że walczymy o coś dobrego, że nie walczymy o siebie, tylko o kształt państwa, o rozdział sądownictwa od organów wykonawczych - podkreśliła Gersdorf.
"Małe zwycięstwo"
Skomentowała również skutki decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który nakazał Warszawie przywrócenie do orzekania sędziów zmuszonych wcześniejszą nowelizacją ustawy o SN do przejścia w stan spoczynku.
- To nasze mało zwycięstwo - zaznaczyła, dodając jednak, że nie jest stuprocentowe, bo musi zostać jeszcze opublikowana ustawa w tej sprawie. - Miejmy nadzieje, że wszystkie nastroje co do Sądu Najwyższego, zostaną wyciszone - dodała I prezes.
Siódma nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym
Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek wieczorem nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Decyzję odwlekał niemal do końca konstytucyjnego terminu.
Siódma nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym z grudnia 2017 roku zakłada między innymi, że sędzia SN albo sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, który ustawą z grudnia 2017 roku został zmuszony do przejścia w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia, powraca do pełnienia urzędu na stanowisku zajmowanym 3 kwietnia 2018 roku, czyli w momencie wejścia w życie ustawy.
Przepisy przewidują również, że jeśli na ich podstawie do pełnienia urzędu w Sądzie Najwyższym powrócił sędzia, który zajmował stanowisko pierwszego prezesa SN lub prezesa SN, kadencję uważa się za nieprzerwaną.
TSUE podtrzymał decyzję
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w ostatecznym orzeczeniu w sprawie środków tymczasowych podtrzymał w poniedziałek decyzję o zawieszeniu polskich przepisów o Sądzie Najwyższym.
Wcześniej, 19 października, TSUE, przychylając się do wniosku Komisji Europejskiej, wydał wstępne postanowienie o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych. Obejmowały one: zawieszenie stosowania przepisów polskiej ustawy o SN dotyczącej przechodzenia w stan spoczynku sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia, przywrócenie do orzekania sędziów, którzy w świetle nowych przepisów już zostali wysłani w stan spoczynku, powstrzymanie się od wszelkich działań zmierzających do powołania sędziów SN.
Autor: ran, kb/adso / Źródło: tvn24.pl, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Wolne Sądy / Youtube