"Ze stadionów piractwo przeniosło się do cyberprzestrzeni". Za walkę z nim dostali Złote Blachy

Złote Blachy dla policjantów walczących z piractwem w cyberprzestrzeni
Złote Blachy dla policjantów walczących z piractwem w cyberprzestrzeni
Źródło: tvn24

Przyczynili się do przerwania nielegalnego udostępniania telewizji satelitarnej, wykryli piratów programów komputerowych i fonograficznych - dostali za to Złote Blachy. W środę w Komendzie Głównej Policji w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie nagród przyznawanych policjantom za zasługi w zwalczaniu piractwa muzycznego, telewizyjnego i komputerowego.

Złote Blachy przyznawane przez Koalicję Antypiracką, w skład której wchodzą producenci audio-wideo, fonograficzni oraz nadawcy telewizyjni, zostały wręczone po raz 19. To honorowe nagrody Koalicji Antypirackiej przyznawane co roku jednostkom policji w uznaniu zasług w zwalczaniu kradzieży dóbr własności intelektualnej i obronie praw autorskich.

Uhonorowani funkcjonariusze

W tym roku Złote Blachy otrzymali przedstawiciele czterech jednostek policji.

Wydział do walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej w Krakowie oraz Wydział do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Krakowie zostały uhonorowane za szczególne osiągnięcia w zwalczaniu nielegalnego udostępniania sygnału telewizyjnego. Krakowscy funkcjonariusze przyczynili się do przerwania nielegalnego udostępniania za pośrednictwem internetu kart abonenckich płatnych platform satelitarnych. Była to największa do tej pory tego typu akcja.Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją Komendy Rejonowej Policji Warszawa VII zostali wyróżnieni Złotymi Blachami za szczególne zaangażowanie w wykrywanie przestępstw naruszenia praw autorskich do programów komputerowych. Natomiast policjantów z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej w Szczecinie wyróżniono za rozpoznanie w dziedzinie piractwa fonograficznego i jego związków z nielegalną dystrybucją sygnału telewizyjnego.

"Ze stadionów piractwo przeniosło się do cyberprzestrzeni"

Pełnomocnik Związku Producentów Audio-Video Marek Staszewski przypomniał, że kiedy przed 19 laty po raz pierwszy wręczano Złote Blachy, piraci sprzedawali swoje produkty na stadionach i bazarach. - Ze stadionów piractwo przeniosło się do cyberprzestrzeni - powiedział.Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinspektor Kamil Bracha pogratulował uhonorowanym funkcjonariuszom. Podkreślił, że zwalczanie piractwa w sieci jest coraz trudniejsze i wymaga od policjantów coraz bardziej specjalistycznej wiedzy oraz zaangażowania.Prezes stowarzyszenia Sygnał zrzeszającego firmy medialne i telekomunikacyjne Teresa Wierzbowska poinformowała, że każdego roku branża traci w wyniku piractwa około trzy miliardy złotych. Podkreśliła, że z deklaracji polskich konsumentów wynika, iż rocznie wydają na treści i programy dystrybuowane w internecie w nielegalny sposób około 900 milionów złotych.

Autor: ads//kg / Źródło: PAP

Czytaj także: