TVN24 | Polska

Zagraniczne media: wydarzenia w Polsce zagrażają całemu systemowi prawnemu Unii

TVN24 | Polska

Autor:
ads//now
Źródło:
New York Times, Washington Post, Die Zeit, Frankfurter Allgemeine Zeitung
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę represyjną
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę represyjnąTVN24
wideo 2/21
TVN24Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę represyjną

Amerykańskie i niemieckie media podają informację o podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę tak zwanej ustawy represyjnej. Przypominają o szerokiej krytyce ustawy między innymi ze strony Komisji Europejskiej. "Prawnicy ostrzegają, że wydarzenia w Polsce zagrażają całemu systemowi prawnemu Unii Europejskiej" - czytamy w publikacjach w "The New York Times" i "The Washington Post".

We wtorek prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustaw o ustroju sądów powszechnych, Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw.

Dyscyplinująca sędziów ustawa, nazywana represyjną, wprowadza między innymi odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania kwestionujące skuteczność powołania innego sędziego. Znowelizowane przepisy wprowadzają także zmiany w procedurze wyboru pierwszego prezesa Sądu Najwyższego.

Bodnar: nowelizacja zdecydowanie zwiększa możliwości uciszania sędziów
Bodnar: nowelizacja zdecydowanie zwiększa możliwości uciszania sędziówTVN24

"Prawnicy ostrzegają, że wydarzenia w Polsce zagrażają całemu systemowi prawnemu Unii"

Portale amerykańskich gazet - "The New York Times" i "The Washington Post" oraz Business Insider opublikowały na swoich łamach depeszę agencji Associated Press o podpisaniu przez Andrzeja Dudę ustawy represyjnej.

Poza informacją o wprowadzanych przepisach amerykańskie media przypominają o krytyce ustawy płynącej między innymi z Komisji Europejskiej, międzynarodowych organizacji zajmujących się prawami człowieka, opozycji i samych sędziów.

"Niektórzy europejscy prawnicy ostrzegają, że wydarzenia w Polsce zagrażają całemu systemowi prawnemu Unii Europejskiej" - czytamy w opublikowanej przez zagraniczne media depeszy. Cytowany w niej jest wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, który powiedział we wtorek, że podpis prezydenta pod ustawą represyjną to "zwycięstwo demokracji nad sędziokracją". Przytoczono też słowa Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, kandydatki PO na prezydenta, która stwierdziła, że prezydent Duda "wprowadził nas na prostą drogę, żeby Polska została wyprowadzona z Unii Europejskiej".

Wójcik: Dzisiaj jest piękny dzień. Prezydent podpisał ustawę, w której wygrywa demokracja, a nie sędziokracja
Wójcik: Dzisiaj jest piękny dzień. Prezydent podpisał ustawę, w której wygrywa demokracja, a nie sędziokracjaTVN24

Portale w USA wspominają również o sprawie sędziego Pawła Juszczyszyna. We wtorek nieuznawana przez Sąd Najwyższy Izba Dyscyplinarna zdecydowała o zawieszeniu go i obniżeniu jego wynagrodzenia o 40 procent. Historię sędziego Juszczyszyna szerzej opisuje też brytyjskie BBC.

"Die Zeit" cytuje słowa Bodnara o "kroku w kierunku prawnego polexitu"

Informacja o podpisie prezydenta Dudy pod ustawą represyjną pojawiła się również w mediach niemieckich - w serwisach internetowych "Die Zeit" i "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

"Die Zeit" przytacza też słowa rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara, który określił podpis prezydenta jako "potężny krok w kierunku prawnego polexitu".

Autor:ads//now

Źródło: New York Times, Washington Post, Die Zeit, Frankfurter Allgemeine Zeitung

Pozostałe wiadomości