Polska

Z szefa zespołu na asystenta. Po dymisji pozwał Trybunał Konstytucyjny

Polska

Trybunał Konstytucyjny rozpatrzy wnioski bez uwzględnienia kolejności ich wpłynięcia
tvn24Zaradkiewicz był dyrektorem zespołu orzecznictwa i studiów TK

Były dyrektor jednego z zespołów w Trybunale Konstytucyjnym dr hab. Kamil Zaradkiewicz złożył pozew przeciwko TK m.in. o naruszenie praw pracowniczych. Tydzień temu Zaradkiewicz otrzymał wypowiedzenie dotychczasowej umowy o pracę z jednoczesnym przeniesieniem na niższe stanowisko.

O swojej decyzji dotyczącej pozwu Zaradkiewicz poinformował na Twitterze.

"Dziś złożyłem pozew przeciw TK z zarzutami dyskryminacji, naruszenia praw pracowniczych i dóbr osobistych (27 s.). Sprawiedliwość zwycięży!" - napisał pracownik Trybunału.

Dziś złożyłem pozew przeciw TK z zarzutami dyskryminacji, naruszenia praw pracowniczych i dóbr osobistych (27 s.). Sprawiedliwość zwycięży!— Kamil Zaradkiewicz (@zaradkiewicz) 4 lipca 2016

Wyroki TK nie są ostateczne?

Do zeszłego tygodnia Zaradkiewicz był wieloletnim dyrektorem Zespołu Orzecznictwa i Studiów Trybunału Konstytucyjnego.

Według informacji "Rzeczpospolitej" w miniony wtorek przeniesiono go na stanowisko asystenta-eksperta jednego z sędziów TK. Uzasadnieniem dla takiej decyzji miała być "utrata zaufania" przez kierownictwo Trybunału w związku z aktywnością medialną Zaradkiewicza.

W połowie kwietnia w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" przekonywał on m.in., że nie każde orzeczenie wydane przez TK ma charakter ostateczny.

- Oczywiście skład orzekający tak go będzie przedstawiał i traktował, bo inaczej by go nie wydał. Natomiast w razie wątpliwości konieczne jest obiektywne ustalenie na podstawie przepisów, czy z takim właśnie aktem w naszym przypadku mamy do czynienia - tłumaczył Zaradkiewicz.

Po tamtym wywiadzie Biuro TK zaproponowało mu "dobrowolne rozważenie rezygnacji ze stanowiska, ale nie z pracy w biurze".

Pod koniec czerwca o to, na czym polega konflikt z Zaradkiewiczem, był pytany na łamach "Tygodnika Powszechnego" prezes TK prof. Andrzej Rzepliński. - Nie wiem. Wiem, że to bardzo chory człowiek, bo ma zwolnienie lekarskie i nie przychodzi do pracy od ponad trzech miesięcy. Niepokoję się o jego zdrowie - stwierdził Rzepliński.

[object Object]
Profesor Zoll: Trybunał Konstytucyjny dzisiaj w Polsce niestety nie spełnia swojej rolitvn24
wideo 2/21

Autor: ts/gry / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości