Polska

Sejm udzielił wotum zaufania rządowi Mateusza Morawieckiego

Polska

[object Object]
Posłowie PiS nagrodzili rząd Morawieckiego brawamitvn24
wideo 2/21

We wtorek wieczorem Sejm udzielił wotum zaufania rządowi Mateusza Morawieckiego. Za zagłosowało 237 posłów, przeciw było 214, a trzech wstrzymało się od głosu.

ZOBACZ RELACJĘ TVN24.PL Z DEBATY PO EXPOSE >

EXPOSE PREMIERA MATEUSZA MORAWIECKIEGO >

PREZYDENT SKOMENTOWAŁ EXPOSE PREMIERA >

Rząd Mateusza Morawieckiego poparło 235 posłów klubu Prawa i Sprawiedliwości oraz dwoje posłów Koalicji Obywatelskiej - Marek Hok i Gabriela Lenartowicz.

Większość klubu KO (129 posłów) była przeciwko wotum zaufania dla rządu Morawieckiego. Jeden poseł Koalicji Obywatelskiej - Jacek Protas - wstrzymał się od głosu. Dwóch posłów (Witold Zembaczyński i Wojciech Saługa) nie głosowało w ogóle. Przeciwko wotum zaufania opowiedziało się wszystkich 11 posłów Konfederacji oraz większość - 47 - posłów Lewicy (nie głosowało dwoje posłów: Romuald Ajchler i Małgorzata Prokop-Paczkowska) oraz 27 posłów PSL-Kukiz'15 (od głosowania wstrzymał się Stanisław Żuk, nie głosowali: Radosław Lubczyk i Zbigniew Ziejewski). Od głosowania wstrzymał się też jedyny w Sejmie przedstawiciel mniejszości niemieckiej, poseł Ryszard Galla.

Po głosowaniu posłowie PiS nagrodzili rząd Morawieckiego brawami.

Półtoragodzinne expose

We wtorek w Sejmie premier wygłosił trwające 75 minut expose, w którym zdefiniował cele i kierunki rozwoju swojego gabinetu na kolejną kadencję.

- Naszym głównym celem, celem celów jest zbudowanie Polski jako najlepszego miejsca do życia w Europie. Polski codziennej normalności, dobrobytu i spokoju na ulicach i na jej granicach. To marzenie milionów Polaków. Jeżeli będziemy konsekwentnie modernizowali nasz kraj, zapewniali sprawiedliwy dostęp do owoców rozwoju, szukali porozumienia ponad podziałami, przynajmniej w sprawach jak bezpieczeństwo, strategia energetyczna, system emerytalny czy demografia, to przed nami najlepszy czas dla Polski - ocenił.

Po wystąpieniu szefa rządu odbyła się debata klubowa. Wotum zaufania Sejm uchwala bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Nowy rząd Morawieckiego

W piątek prezydent Andrzej Duda powołał nowy rząd Mateusza Morawieckiego, będzie w nim 20 resortów. Wicepremierami pozostali Piotr Gliński, Jarosław Gowin i Jacek Sasin.

W nowym rządzie nie będzie Ministerstwa Energii oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Powstanie natomiast Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Ministerstwo Aktywów Państwowych. Z dotychczasowego resortu środowiska zostaną wydzielone dwa osobne: Ministerstwo Środowiska oraz Ministerstwo Klimatu. Szef rządu tymczasowo pokieruje również Ministerstwem Sportu. Na ministrów-członków Rady Ministrów zostali powołani: Michał Dworczyk (który będzie kierował KPRM), Konrad Szymański (będzie odpowiadał za sprawy europejskie), Łukasz Schreiber (zostanie szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów) oraz Michał Woś (który finalnie, po nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej obejmie Ministerstwo Środowiska).

Autor: kb,js//kg / Źródło: tvn24,PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości