Do marszałka Senatu wpłynął projekt postanowienia prezydenta Andrzeja Dudy o zarządzeniu referendum ws. zniesienia obowiązku szkolnego sześciolatków, obniżenia wieku emerytalnego i Lasów Państwowych - poinformował marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Dodał, że izba rozpatrzy go 4 września, ale przed poddaniem go pod głosowanie, wniosek powinien zostać uzupełniony o dodatkowe uzasadnienie.
Marszałek przekazał, że wniosek Andrzeja Dudy ma rozpatrzyć w poniedziałek Konwent Seniorów [organ złożony z marszałka, wicemarszałka oraz przedstawicieli klubów - red.], potem komisje senackie, a 4 września - Senat.
Borusewicz dodał jednak, że wcześniej wniosek musi jednak zostać uzupełniony o dodatkowe uzasadnienie.
- Przed uzupełnieniem Senat nie powinien głosować nad tym wnioskiem, ale jeśli nie będzie tego uzasadnienia, no to będę się zastanawiał - powiedział marszałek.
Referendum przy okazji wyborów
Pytania zawarte we wniosku prezydenta brzmią:
- Czy jest Pani/Pan za obniżeniem wieku emerytalnego i powiązaniem uprawnień emerytalnych ze stażem pracy?
- Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego systemu funkcjonowania Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe?
- Czy jest Pani/Pan za zniesieniem powszechnego ustawowego obowiązku szkolnego sześciolatków i przywróceniem powszechnego ustawowego obowiązku szkolnego od siódmego roku życia?
Proponowany termin referendum to 25 października, czyli dzień wyborów parlamentarnych.
Nieprecyzyjne pytania
- Te pytania są dość ogólne i nieprecyzyjne - uznał marszałek.
Bogdan Borusewicz zwrócił uwagę na fakt, że nie wiadomo, do jakiego wieku miałby zostać obniżony wiek emerytalny i "jaki staż pracy wchodzi w grę". Drugie pytanie nie wskazuje zaś jaki system funkcjonowania Lasów Państwowych jest obecnie stosowany - zauważył marszałek. Dodał, że w przypadku przywrócenia obowiązku szkolnego od siódmego roku życia, nie wiadomo z kolei co by się stało z sześciolatkami, którzy już poszli do szkół.
- W uzasadnieniu nie ma wskazanych skutków prawnych ani finansowych tego referendum - podsumował Bogdan Borusewicz. - Zamierzam zwrócić się do pana prezydenta o dodatkowe uzasadnienie skutków prawnych i finansowych, których w projekcie zarządzeniu referendum nie ma - powiedział marszałek.
Bogdan Borusewicz dodał, że do wniosku Andrzeja Dudy nie był załączony także kalendarz referendalny. Powiedział, że w poniedziałek zwróci się do KBW o wyjaśnienie wątpliwości, które ma wobec pytań referendalnych przedstawionych przez Dudę.
Marszałek Borusewicz wyjaśnił ponadto, że prezydent nie może już dodać kolejnych pytań do tego wniosku.
Konieczna zgoda Senatu
Do zarządzenia przez prezydenta referendum ogólnokrajowego potrzebna jest zgoda Senatu. Po wpłynięciu prezydenckiego projektu ws. referendum Senat ma 14 dni na podjęcie decyzji ws. jego przeprowadzenia.
Postanowienie prezydenta ogłaszane jest w Dzienniku Ustaw. Referendum przeprowadza się najpóźniej w 90 dniu od dnia ogłoszenia postanowienia.
Autor: fil/r / Źródło: PAP