Polska

Więcej ofiar pożaru w Kamieniu Pomorskim

Polska

O identyfikacji ofiar mówi rzeczniczka prokuratury Małgorzata Wojciechowicz
TVN24O identyfikacji ofiar mówi rzeczniczka prokuratury Małgorzata Wojciechowicz

W pożarze hotelu socjalnego w Kamieniu Pomorskim zginęły jednak 23 osoby, a nie jak wcześniej podawano - 21. Wszystkie ofiary udało się zidentyfikować policjantom dzięki badaniom DNA.

- Na podstawie badań DNA zidentyfikowano 23 ofiary śmiertelne pożaru w Kamieniu Pomorskim - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Szczecinie Małgorzata Wojciechowicz. Jak dodała rzeczniczka, wśród ofiar jest 13 dzieci. Ofiary to wszystkie uznane wcześniej za zaginione osoby - powiedziała.

Do czwartku ostateczna liczba ofiar pożaru w Kamieniu Pomorskim nie była znana. Do badań dostarczono 20 ciał i cztery fragmenty szczątków, co do których nie było pewności czy należą do jednej, czy kilku osób. Przypuszczano, że liczba ofiar pożaru może przekroczyć 21.

Opinia biegłych medycyny sądowej trafiła do prokuratury. O identyfikacji zwłok prokurator prowadzący śledztwo w tej sprawie poinformował rodziny zmarłych.

16-letnia Magda też nie przeżyła

Wśród ciał zidentyfikowano również zwłoki 16-letniej Magdy, która była poszukiwana od dnia pożaru. Świadkowie zdarzenia twierdzili wcześniej, że widzieli dziewczynę uciekającą z budynku.

Przesłuchają 200 osób

Jak dodała Wojciechowicz na antenie TVN24, specjalna grupa prokuratorsko-policyjna bada teraz przyczyny wybuchu pożaru.

- Zaplanowano przesłuchanie około 200 osób. W tym około 120 to strażacy, a około 70 poszkodowani - poinformowała prokurator. - Oczekujemy również na opinię Zakładu Medycyny Sądowej co do przyczyny śmierci ofiar oraz na opinię toksykologiczną - dodała. Ostateczny raport w sprawie pożaru ma powstać do 31 maja.

Pomóc poszkodowanym

Do poszkodowanych w pożarze cały czas napływa pomoc. Dla pogorzelców mają powstać nowe mieszkania. Odpowiednie środki na ten cel przekazały m.in. instytucje rządowe, wojewoda.

Obecnie 15 pogorzelców przebywa w hotelu w Kamieniu Pomorskim. Dwie rodziny przekwaterowano do udostępnionych przez władze Gorzowa Wlkp. i Kołobrzegu mieszkań socjalnych. Pozostałe osoby przebywają u swych bliskich i w lokalach wynajętych przez gminę w Kamieniu Pomorskim.

Zabójczy ogień

Do pożaru w Kamieniu Pomorskim doszło w nocy z 12 na 13 kwietnia. Ogień w hotelu socjalnym, gdzie przebywało 77 osób, rozprzestrzenił się błyskawicznie. 54 ludziom udało się uciec z budynku. 23 osoby zginęły.

Po tym tragicznym zdarzeniu prezydent Lech Kaczyński ogłosił trzydniową żałobę narodową.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości