Remont w rejonie Orlej Perci, część szlaku zamknięta

Autor:
wini/gp
Źródło:
PAP
Remonty w Tatrach
Remonty w TatrachTVN24
wideo 2/6
TVN24Remonty w Tatrach

W Tatrzańskim Parku Narodowym rozpoczęły się remonty szlaków turystycznych w rejonie Orlej Perci. W związku z tym fragmenty trasy będą podczas wakacji zamknięte.

Remonty obejmą między innymi wymianę nawierzchni, fragmentów łańcuchów, stopni oraz usunięcie luźnych kamieni. Już ruszył remont szlaku czarnego prowadzącego z Doliny Pięciu Stawów Polskich na Kozi Wierch

- Od 1 lipca zamykamy odcinek Orlej Perci od Koziej Przełęczy do Przełączki nad Buczynowa Doliną oraz zejście żlebem Kulczyńskiego. Tam będą wymieniane sztuczne ułatwienia, to znaczy łańcuchy, klamry, sztuczne elementy służące do autoasekuracji na tym szlaku – informuje Marta Mazik z Tatrzańskiego Parku Narodowego. koordynatorka remontu szlaków na Orlej Perci. Jak dodaje, sam remont ma potrwać od trzech do pięciu dni, natomiast ze względu na pogodę i trwający w Tatrach sezon burzowy trudno ocenić, kiedy szlak zostanie ponownie otwarty. 

Czytaj też: Turyści szli "najkrótszym szlakiem" do Zakopanego, bo tak prowadziła ich nawigacja. Utknęli w górach

Remonty w Tatrach

Zaplanowane na kolejne tygodnie wakacji prace obejmą pozostałe fragmenty Orlej Perci oraz szlak z Doliny Pięciu Stawów Polskich na Szpiglasową Przełęcz i Szpiglasowy Wierch. W tych rejonach należy spodziewać się kolejnych ograniczeń dla turystów.

- Zaplanowane prace są technicznie bardzo wymagające. Teren jest wysokogórski, a bliskość i trudność szlaków oraz ekspozycja powodują, że poruszanie się w okolicach prowadzonych prac wiąże się z poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia. Czasem, gdy konieczny będzie na przykład transport łańcuchów, będzie on prowadzony z użyciem śmigłowca – powiedziała Mazik.

Remonty szlaków w rejonie Orlej Perci są dofinansowane ze środków unijnych. Prace będą kontynuowane także w kolejnym roku.

Prace tylko w sezonie wakacyjnym

W lipcu planowany jest też remont kilometrowego odcinka szlaku w Tatrach Zachodnich z Przysłopu Miętusiego na Wielką Polanę Małołącką, a w okresie od sierpnia do października planowany jest remont Drogi pod Reglami na odcinku od Doliny Białego do Doliny Małej Łąki. Remont tego czterokilometrowego odcinka i sześciu mostów ma być prowadzony etapami.

Jak wyjaśniła Marta Mazik, TPN stara się, aby realizacja prac remontowych miała jak najmniejszy wpływ na organizację ruchu turystycznego, ale ze względów bezpieczeństwa pewne niedogodności są nie do uniknięcia. Nie da się remontować szlaków po sezonie wakacyjnym, ponieważ pokrywa śniegu w wysokich partiach gór zalega do drugiej połowy czerwca, a jesienny śnieg potrafi przykryć szlaki już we wrześniu. Trudno również wyznaczyć dokładne terminy wyłączania pewnych odcinków, bo w Tatrach wiele zależy od zmiennej pogody.

Komunikaty o zamknięciu szlaków są na bieżąco aktualizowane na stronie internetowej www.tpn.pl, gdzie dodatkowo od lipca dostępna będzie interaktywna mapa z wskazanymi zamykanymi odcinkami szklaków.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:wini/gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości