TVN24 | Polska

Sky Sabre trafi do Polski. "Jest w stanie uderzyć w cel wielkości piłki tenisowej z prędkością dźwięku"

TVN24 | Polska

Autor:
ads/
tam
Źródło:
tvn24.pl, Defence24
Brytyjski minister obrony o systemie Sky Sabre
Brytyjski minister obrony o systemie Sky SabreTVN24
wideo 2/35
TVN24Brytyjski minister obrony o systemie Sky Sabre

Sky Sabre, brytyjski system przeciwlotniczy, będzie rozmieszczony w Polsce. - To najnowocześniejszy, jaki posiadamy. Jest w stanie uderzyć w cel wielkości piłki tenisowej z prędkością dźwięku - mówił Ben Wallace, minister obrony Wielkiej Brytanii.

W czwartek brytyjski minister obrony Ben Wallace przekazał, że w Polsce będzie rozmieszczony system Sky Sabre. To system przeciwlotniczy średniego zasięgu. Do Polski ma też dotrzeć 100 brytyjskich żołnierzy.

Sky Sabre to nowy system, wprowadzony do brytyjskiej armii w zeszłym roku. Wystrzeliwuje on pociski CAMM (Common Anti-Air Modular Missile), które mają zasięg przekraczający 25 kilometrów. Ważą blisko 100 kilogramów i mogą osiągnąć prędkość kilometra na sekundę. Są wykorzystywane do niszczenia samolotów, śmigłowców, dronów i rakiet manewrujących.

Sky SabreUK MOD © Crown copyright 2021

Trzy wyrzutnie, radar, centrum dowodzenia i kierowania

Sky Sabre składa się z trzech wyrzutni, radaru, centrum dowodzenia i kierowania.

System Sky Sabre może zwalczać nawet 24 cele jednocześnie. - Może kontrolować lot 24 pocisków jednocześnie podczas lotu, kierując je do przechwycenia 24 oddzielnych celów. To niesamowite możliwości - tłumaczył w grudniu zeszłego roku major Tim Oakes, starszy oficer ds. szkolenia i jedna z kluczowych osób wdrażających system w Wielkiej Brytanii.

Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę. 23. dzień inwazji

Sky Sabre "jest w stanie uderzyć w cel wielkości piłki tenisowej z prędkością dźwięku"

Minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace mówił w czwartek - na konferencji z Mariuszem Błaszczakiem, szefem polskiego MON - że Sky Sabre to "najnowocześniejszy system średniego zasięgu, jaki posiadamy, który jest w stanie uderzyć w cel wielkości piłki tenisowej z prędkością dźwięku".

Wyraził nadzieję, że rozlokowanie tego sprzętu w Polsce będzie "jasnym sygnałem do Kremla, by nie wątpił nawet przez sekundę, że będziemy bronili zarówno naszych wartości, jak i naszych przyjaciół, w tym przypadku Polski".

Czytaj też: Sekretarz obrony Wielkiej Brytanii: rozlokujemy w Polsce system średniego zasięgu Sky Sabre

Oglądaj telewizję na żywo w TVN24 GO

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ads/ tam

Źródło: tvn24.pl, Defence24

Pozostałe wiadomości