TVN24 | Polska

"Senat potępia drastyczne działania władz Białorusi"

TVN24 | Polska

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP
Białoruś i represje wobec dziennikarzy
Białoruś i represje wobec dziennikarzyTVN24
wideo 2/2
TVN24Białoruś i represje wobec dziennikarzy

Senatorowie jednogłośnie podjęli w czwartek uchwałę potępiającą "drastyczne działania władz Białorusi". Zaapelowali w niej między innymi o podjęcie działań na rzecz zaprzestania represji, przywrócenia podstawowych praw i wolności obywateli Białorusi, praw mniejszości oraz uwolnienia wszystkich więźniów politycznych.

"Senat RP potępia drastyczne działania władz Białorusi łamiące elementarne zasady prawa międzynarodowego i cywilizowanego świata. Wymuszenie lądowania samolotu linii Ryanair w dniu 23 maja 2021 roku w Mińsku, w celu uwięzienia niezależnego dziennikarza Ramana Pratasiewicza, było aktem terroryzmu państwowego i niespotykanego barbarzyństwa" - zaznaczono w uchwale.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Zwrócono uwagę, że "zgodnie z polską tradycją wolnościową, Senat RP niejednokrotnie występował w obronie elementarnych praw obywateli Białorusi". "Senat Rzeczypospolitej Polskiej uznaje decyzje Rady Europejskiej rozszerzające sankcje przeciwko reżimowi Alaksandra Łukaszenki za solidarną i właściwą reakcję, która powinna być pierwszym krokiem do budowy strategii skutecznego przeciwstawienia się polityce represji" – podkreślono.

"Kolejnym powinno być jak najszybsze, szerokie zastosowanie sankcji personalnych wobec przedstawicieli reżimu, biorących udział w represjach wobec obywateli Białorusi" - głosi uchwała Izby Wyższej.

Apel o uwolnienie więźniów

Ponadto Senat zaapelował w niej "do instytucji europejskich i parlamentów państw demokratycznych o podjęcie wspólnych działań na rzecz uwolnienia wszystkich więźniów politycznych". "Wśród nich znajdują się działacze mniejszości polskiej na Białorusi: Andżelika Borys, Irena Biernacka, Maria Tiszkowska, Anna Paniszewska i Andrzej Poczobut, którzy zostali pozbawieni wolności w celu zastraszenia całej społeczności" - zaznaczono.

Senat zaapelował w przyjętej uchwale "do wszystkich instytucji odpowiedzialnych za ochronę i promowanie praw człowieka o podjęcie solidarnych działań na rzecz zaprzestania represji przez władze Białorusi i przywrócenia podstawowych praw i wolności obywateli Białorusi oraz praw mniejszości żyjących w tym kraju".

Za przyjęciem uchwały potępiającej działania władz Białorusi zagłosowało 99 senatorów. Treść uchwały przedstawił wcześniej reprezentant wnioskodawców senator Kazimierz Ujazdowski z Koalicji Obywatelskiej.

Samolot zmuszony do lądowania w Mińsku

W ostatnią niedzielę samolot linii Ryanair lecący z Aten do Wilna został zmuszony do lądowania w Mińsku wskutek nieprawdziwej informacji o ładunku wybuchowym na pokładzie.

Na lotnisku białoruskie władze zatrzymały opozycyjnego aktywistę, dziennikarza i blogera Ramana Pratasiewicza, który był na pokładzie, a także towarzyszącą mu partnerkę, Rosjankę Sofiję Sapiegę.

Działania Białorusi potępiło wiele państw, zarzucając jej władzom złamanie prawa międzynarodowego, piractwo, "terroryzm państwowy" i "porwanie samolotu".

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości