Sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski podał się do dymisji

Źródło:
TVN24, PAP, tvn24.pl
Czy Kaczyński jest odpowiedzialny za porażkę PiS? Mastalerek: tak
Czy Kaczyński jest odpowiedzialny za porażkę PiS? Mastalerek: takTVN24
wideo 2/3
Czy Kaczyński jest odpowiedzialny za porażkę PiS? Mastalerek: takTVN24

Sekretarz generalny Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Sobolewski podał się do dymisji. Polityk pełnił tę funkcję od 2021 roku. Informację potwierdził wiceprezes PiS Antoni Macierewicz. - Pan Krzysztof złożył dymisję z funkcji sekretarza generalnego Prawa i Sprawiedliwości - powiedział.

W środę media poinformowały, że Krzysztof Sobolewski złożył rezygnację z funkcji w partii. Te informacje w rozmowie z PAP potwierdził wiceprezes PiS Antoni Macierewicz. - Pan Krzysztof złożył dymisję z funkcji sekretarza generalnego Prawa i Sprawiedliwości - powiedział. Jak zaznaczył, nie chce mówić o szczegółach i odsyła do samego zainteresowanego. - Jest już jego następca, którym jest jego obecny zastępca (Piotr Milowański - red.) - dodał.

Antoni Macierewicz potwierdził też, o czym wcześniej mówił premier Mateusz Morawiecki i szef klubu PiS Ryszard Terlecki, że ścisłe kierownictwo partii zaproponowało szefowi MON Mariuszowi Błaszczakowi kierowanie w przyszłej kadencji Sejmu klubem Prawa i Sprawiedliwości. - Mogę to potwierdzić, jest to zgodne z prawdą - dodał.

Dopytywany, czy jeśli PiS znajdzie się w opozycji, to obecna marszałek Sejmu Elżbieta Witek będzie wicemarszałkiem izby, wiceprezes PiS odparł: - Pani marszałek jest marszałkiem. Nie widzę powodu, żeby przestała być marszałkiem. To jest niewątpliwie najlepszy marszałek od 1991 roku i co do tego chyba nikt nie ma wątpliwości - powiedział Macierewicz.

Krzysztof Sobolewski podał się do dymisji

Krzysztof Sobolewski był posłem PiS IX kadencji Sejmu. W październikowych wyborach z powodzeniem ubiegał się o reelekcję w okręgu nr 23 (Rzeszów). Był "dwójką" na liście PiS, na której uzyskał jednak dopiero szósty wynik. Otrzymał 18 390 głosów.

W strukturach partii Sobolewski funkcjonował od 2018 roku. Najpierw przewodniczył Komitetowi Wykonawczemu Prawa i Sprawiedliwości, a ponad dwa lata temu objął nowo powstałe stanowisko sekretarza generalnego PiS.

CZYTAJ TEŻ: Odkryliśmy kolejną pracę żony posła PiS opłacaną z publicznych pieniędzy. "Została skierowana"

Kariera żony Krzysztofa Sobolewskiego

W kwestii Sobolewskiego uwaga skupiała się także na jego żonie. Grzegorz Łakomski z tvn24.pl i Dariusz Kubik z "Czarno na białym" w reportażu "Do spółki z PiS. Drodzy państwo" opisali karierę Sylwii Sobolewskiej w spółkach zależnych od władz. Sobolewski za każdym razem zapewniał, że nie ma wpływu na karierę małżonki, a o jej awansach dowiaduje się ostatni.

Dwa lata temu Sobolewska straciła posadę w kilku państwowych przedsiębiorstwach - Orlen Paliwa, Anwil z Grupy Orlen i Port Lotniczy Szczecin-Goleniów. Wszystko przez uchwałę PiS, która zakazywała współmałżonkom polityków partii zasiadać w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Żona Krzysztofa Sobolewskiego znalazła jednak zatrudnienie w innych publicznych spółkach. 

Jednocześnie stosunkowo szybko znalazła zatrudnienie w innych instytucjach, które są finansowane z pieniędzy podatników. Zarobki Sobolewskiej możemy poznać za sprawą oświadczeń majątkowych, które składa. W tym za 2022 rok, wśród źródeł dochodów wymieniła pełnienie funkcji członka zarządu spółki Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Kamieniu Pomorskim. Tam uzyskała wynagrodzenie na poziomie 215,5 tys. złotych (dochód to niemal 116 tys. zł). Żona sekretarza PiS wykazała tam też członkostwo w radzie nadzorczej spółki Zamek w Ogrodzieńcu. Z tego tytułu osiągnęła w ubiegłym roku 36,4 tys. zł.

CZYTAJ WIĘCEJ: Tyle zarobiła żona sekretarza generalnego PiS. Znamy oświadczenie majątkowe

Autorka/Autor:pp,ek, akw/ft

Źródło: TVN24, PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Iran przeprowadził w nocy atak na Izrael przy użyciu setek rakiet i dronów. Przywódcy grupy G7 wydali wspólną deklarację po niedzielnym spotkaniu. Napisali, że "stanowczo potępiającą atak Iranu przy użyciu dronów i pocisków" oraz "wyrazili pełną solidarność i wsparcie dla Izraela".

Grupa G7 "stanowczo potępia" irański atak. Deklaracja po spotkaniu przywódców

Grupa G7 "stanowczo potępia" irański atak. Deklaracja po spotkaniu przywódców

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, tvn24.pl

Iran przeprowadził w nocy atak na Izrael przy użyciu setek rakiet i dronów. Izraelska armia opublikowała nagranie, na którym widać, jak działała ich obrona powietrzna. "Tak wygląda 99-procentowa skuteczność" - napisały izraelskie siły zbrojne.

"Tak wygląda 99-procentowa skuteczność". Izraelska armia pokazała nagranie

"Tak wygląda 99-procentowa skuteczność". Izraelska armia pokazała nagranie

Źródło:
tvn24.pl

To moment wielkiego ryzyka, w którym wciąż nie ma odpowiedzi na kluczowe pytania - tak cytowani przez "New York Times" analitycy opisują sytuację po ataku Iranu na Izrael. Wskazują, że wśród tych pytań znajduje się między innymi to, czy Teheran uzna, że musi uderzyć ponownie i czy Izrael zdecyduje się na dalszą eskalację.

Starzy wrogowie, "nowy niebezpieczny rozdział". Co dalej z "wojną cieni" po ataku Iranu na Izrael?

Starzy wrogowie, "nowy niebezpieczny rozdział". Co dalej z "wojną cieni" po ataku Iranu na Izrael?

Źródło:
New York Times

38-letnia Ashlee Good, która przed śmiercią uratowała swoje niespełna roczne dziecko, 30-letni Faraz Tahir, ochroniarz, który starał się pomagać zaatakowanym i udzielał im pierwszej pomocy, 25-letnia Dawn Singleton, pracowniczka sklepu odzieżowego, która "miała przed sobą całe życie". To niektóre z ofiar ataku nożownika, do którego doszło w sobotę w centrum handlowym w Sydney. Napastnik zabił w sumie sześć osób.

Ocaliła swoje dziecko, sama zginęła od ciosów nożownika

Ocaliła swoje dziecko, sama zginęła od ciosów nożownika

Źródło:
BBC

W rosyjskim Kurganie sytuacja powodziowa jest bardzo trudna - rośnie poziom wody w rzece Toboł. Gubernator wezwał mieszkańców do ewakuacji. Agencja informacyjna TASS podała, że w całej Rosji w wyniku powodzi zalanych zostało ponad 14 tysięcy domów.

"Zabierzcie swoje rodziny, dokumenty, kosztowności i wyjedźcie"

"Zabierzcie swoje rodziny, dokumenty, kosztowności i wyjedźcie"

Źródło:
Reuters

Żmije zygzakowate są coraz bardziej aktywne. W przypadku ukąszenia należy zachować spokój i natychmiast wezwać pomoc. Nie wszystkie ataki kończą się zatruciem, ale warto zachować czujność nawet wtedy, gdy czujemy się dobrze.

Ostrożnie na spacerach! "Wstrząs może wystąpić nawet 16 godzin po zdarzeniu"

Ostrożnie na spacerach! "Wstrząs może wystąpić nawet 16 godzin po zdarzeniu"

Źródło:
PAP

Siły rosyjskie nasiliły ataki na ukraińską infrastrukturę energetyczną. W ich wyniku została całkowicie zniszczona elektrociepłownia Trypilska, największy zakład energetyczny w środkowej Ukrainie. Zdaniem analityków do spraw wojskowości w Kijowie nasilenie ataków świadczy o zbliżającej się rosyjskiej ofensywie, a kierunki ekspansji zostały "wytypowane".

Sytuacja na froncie "znacznie się pogorszyła". "Kierunki ekspansji są już wytypowane"

Sytuacja na froncie "znacznie się pogorszyła". "Kierunki ekspansji są już wytypowane"

Źródło:
tvn24.pl
Terroryzm znów zapuka do bram Europy? O tym regionie niemal się nie mówi

Terroryzm znów zapuka do bram Europy? O tym regionie niemal się nie mówi

Źródło:
tvn24.pl
Premium

20-letni motocyklista zginął w wypadku na Lubelszczyźnie. Mężczyzna uderzył w tył samochodu osobowego. Kilka godzin wcześniej zatrzymano go do kontroli drogowej. Za nieprawidłowe wyprzedzanie i przekroczenie prędkości został ukarany mandatem.

Nie żyje 20-letni motocyklista. Kilka godzin przed wypadkiem został ukarany mandatem

Nie żyje 20-letni motocyklista. Kilka godzin przed wypadkiem został ukarany mandatem

Źródło:
tvn24.pl

Ochłodzenie odczujemy zaraz po weekendzie, ale najzimniej będzie nieco później. Czy w najbliższym czasie możemy liczyć na powrót ciepła? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielę w nocy strażacy wyciągnęli z Jeziora Ostrowickiego w miejscowości Bieślin (woj. wielkopolskie) ciało 23-letniego mężczyzny. Wcześniej otrzymali zgłoszenie o łódce z trzema osobami, która wywróciła się na jeziorze. Wszyscy brali udział w wieczorze kawalerskim.

Tragedia podczas wieczoru kawalerskiego. Nie żyje jeden z uczestników

Tragedia podczas wieczoru kawalerskiego. Nie żyje jeden z uczestników

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvn24.pl

Tragiczny wypadek w kompleksie leśnym Oława Wójcice. W niedzielę zginął tam 25-letni mężczyzna jeżdżący na quadzie.

Uderzył quadem w drzewo, zginął na miejscu

Uderzył quadem w drzewo, zginął na miejscu

To przełomowe na skalę świata wyniki badań międzynarodowej grupy naukowców, w tym specjalistów Zamku Królewskiego na Wawelu, Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni Państwowej Akademii Nauk, a także Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wyjaśnili oni przyczyny powstawania charakterystycznych spękań na bezcennych obrazach. Badania dają nowe narzędzia do zwiększenia ochrony zbiorów w muzeach, ale i też do oceny oryginalności obrazów.

Przełomowe badania nad siatkami spękań obrazów. Wielki sukces międzynarodowego zespołu naukowców

Przełomowe badania nad siatkami spękań obrazów. Wielki sukces międzynarodowego zespołu naukowców

Źródło:
Fakty TVN

Rada Unii Europejskiej zaakceptowała rozporządzenie zaostrzające normy środowiskowe pojazdów. Norma Euro 7 zaostrzy limity cząstek stałych dla samochodów osobowych i dostawczych oraz spalin dla autobusów i ciężarówek. Rozporządzenie wprowadzi też paszport środowiskowy dla każdego pojazdu.

Zmiana dla kierowców. Nowa norma spalin i paszporty dla każdego pojazdu

Zmiana dla kierowców. Nowa norma spalin i paszporty dla każdego pojazdu

Źródło:
PAP

Dzicy lokatorzy przejęli pub w Londynie dzierżawiony przez Gordona Ramsaya - podał "The Guardian". W budynku, który wynajmuje popularny kucharz, zamknęła się grupa co najmniej sześciu osób. "Jeśli chcesz się nas pozbyć, będziesz musiał złożyć wniosek o posiadanie w sądzie okręgowym lub w sądzie wyższej instancji - napisali na kartce, którą wywiesili na drzwiach.

Dzicy lokatorzy przejęli lokal znanego restauratora

Dzicy lokatorzy przejęli lokal znanego restauratora

Źródło:
"The Guardian"

Według popularnego wpisu uczniowie rzekomo są uczeni, że Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku. Dowodem ma być zdjęcie mapy ze szkolnego atlasu. Z tej mapy to nie wynika, co wyjaśnia wydawnictwo i eksperci.

"Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku"? Sprawdzamy, co wynika z mapy w szkolnym atlasie

"Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku"? Sprawdzamy, co wynika z mapy w szkolnym atlasie

Źródło:
Konkret24

Narodowy Marsz Życia pod hasłem "Niech Żyje Polska!" wyruszył w niedzielę po południu z placu Zamkowego w Warszawie. Jak twierdzą organizatorzy, to manifestacja sprzeciwu wobec "ataków wymierzonych w małżeństwo, rodzinę i w poczęte dzieci zagrożone aborcją".

"Narodowy Marsz Życia" przeszedł ulicami Warszawy

"Narodowy Marsz Życia" przeszedł ulicami Warszawy

Źródło:
PAP

Żółte korowody przeszły w niedzielę ulicami Gdańska oraz innych pomorskich miejscowości. 14 kwietnia to bowiem finał Pól Nadziei - corocznej kwesty, której celem jest wsparcie hospicjów na Pomorzu.

Żonkile zakwitły dla hospicjów, finał akcji Pola Nadziei

Żonkile zakwitły dla hospicjów, finał akcji Pola Nadziei

Źródło:
TVN24

33,8 procent badanych oddałoby głos na Koalicję Obywatelską, gdyby wybory do parlamentu odbyły się w najbliższą niedzielę - wynika z comiesięcznego sondażu przeprowadzonego przez pracownię Opinia24. 26,4 procent respondentów wskazało na Prawo i Sprawiedliwość. Na podium z wynikiem 11,8 procent utrzymała się Trzecia Droga.

Nowy sondaż partyjny

Nowy sondaż partyjny

Źródło:
tvn24.pl

Do rad gmin i sejmików wojewódzkich weszło nieco więcej kobiet, niż w 2018 r. O kilka procent więcej będzie też wójtek, burmistrzyń i prezydentek. - Jest poprawa, ale nie ma rewolucji - komentuje Weronika Jóźwiak, inicjatorka kampanii "Dziewczyny do polityki". - Potrzebujemy nowoczesnej edukacji obywatelskiej - uważa ekspertka. Niepokojąca jest także niska frekwencja wśród najmłodszych wyborców.

W samorządach będzie więcej kobiet. "Jest poprawa, ale nie ma rewolucji"

W samorządach będzie więcej kobiet. "Jest poprawa, ale nie ma rewolucji"

Źródło:
tvn24.pl

Od poniedziałku będzie można oglądać serial "Sympatyk" na HBO Max. Na jesień tego roku zaplanowano premierę filmu "Joker: Folie à Deux", jest już oficjalny zwiastun. W "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała, co jeszcze warto wiedzieć ze świata filmów i muzyki.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl