Polska

Sędzia odpowie za jazdę po alkoholu

Polska

TVN 24Sędziemu grozi do dwóch lat więzienia

Sędzia, Grzegorz T. z Przemyśla (Podkarpackie), jest podejrzany o prowadzenie auta po pijanemu. Zarzut w tej sprawie postawiła mu Prokuratura Rejonowa w Lubaczowie. Grozi mu do dwóch lat więzienia.

Przesłuchanie Grzegorza T. i postawienie mu zarzutów było możliwe po uprawomocnieniu się decyzji sądu dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie, który w kwietniu br. uchylił sędziemu immunitet. Poinformował o tym zastępca prokuratora okręgowego w Przemyślu, Marian Haśko. O uchylenie immunitetu sędziemu wnioskowała lubaczowska prokuratura.

Tuż po uchyleniu immunitetu sąd dyscyplinarny bezterminowo zawiesił sędziego T. w obowiązkach służbowych - w praktyce oznacza to zawieszenie do zakończenia postępowania. Wcześniej, pod koniec marca, sąd zawiesił go w obowiązkach na trzy miesiące.

2,5 promila alkoholu

Grzegorz T., sędzia Sądu Rejonowego w Przemyślu, został zatrzymany na początku marca na drodze z Lubaczowa do Jarosławia. Miał prawie 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Policję o pijanym kierowcy telefonicznie powiadomił anonimowy informator. W maju zastępca rzecznika dyscyplinarnego Sądu Okręgowego w Przemyślu skierował do sądu dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie wniosek o przeprowadzenie postępowania dyscyplinarnego wobec Grzegorza T. Posiedzenie w tej sprawie ma się odbyć na początku lipca. W wyniku tego postępowania sędzia może otrzymać karę od upomnienia po usunięcie z zawodu. Wcześniej, pod koniec marca, zastępca rzecznika dyscyplinarnego wszczął postępowanie wobec T. i postawił mu zarzut "dopuszczenia się przewinienia dyscyplinarnego" polegającego na prowadzeniu samochodu w stanie nietrzeźwym. Do wszczęcia postępowania zastępcę rzecznika dyscyplinarnego zobowiązało kolegium sędziów Sądu Okręgowego w Przemyślu, które na początku marca przyjęło uchwałę w tej sprawie.

Autor: mon/fac / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości