Polska

Schetyna do PiS: ideowo z Rosją łączy was coraz więcej

Polska

Sejm w piątek zajmuje się wnioskiem PO o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu
Sejm w piątek zajmuje się wnioskiem PO o konstruktywne wotum nieufności wobec rząduTVN 24
wideo 2/23

Tak jak w Rosji krok po kroku tłumicie wolność w naszym kraju. To jest ta sama droga, idziecie tą samą drogą, co dyktatorska Rosja - tymi słowami zwrócił się w piątek w Sejmie do polityków PiS, w czasie debaty nad wotum nieufności dla rządu, przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. W piątek po południu wniosek został odrzucony przez Sejm.

- Cała wasza formacja - posłowie, senatorowie, wyżsi i niżsi urzędnicy realizują bezmyślnie ten plan, nie rozumiejąc być może, jak bardzo sprzeczny jest ten plan prezesa (Jarosława) Kaczyńskiego z polską racją stanu. W efekcie wasze fobie (...) powodują, że kierujecie polski okręt w nieznane niebezpieczne wody autorytaryzmu i to jest wersja optymistyczna, bo w wersji pesymistycznej kierujecie Polskę, nas wszystkich, w kierunku agresywnej i dyktatorskiej Rosji - powiedział Schetyna.

"Zapłaci pan przed historią"

- Ideowo z Rosją łączy was coraz więcej: centralizacja władzy, ustawy inwigilacyjne i ograniczające wolność zgromadzeń, upartyjnienie służb, prokuratury, sądów, rozmontowanie apolitycznego korpusu urzędników, zrobienie z mediów publicznych tuby propagandowej, renacjonalizacja spółek, a w planach i wolnych mediów, odcinanie od finansowania niezależnych mediów, fundacji i stowarzyszeń - wyliczał Schetyna, zgłoszony przez PO jako kandydat na premiera.

- Tak jak w Rosji krok po kroku tłumicie wolność w naszym kraju. To jest ta sama droga, idziecie tą samą droga co dyktatorska Rosja, musicie to wiedzieć - dodał lider PO.

- Zapłaci pan przed historią za to, co pan teraz robi i za to, na co pan przyzwala - zwrócił się do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

"Odcinacie więzy łączące nas z Zachodem"

- Odcinacie - i z tego musicie zdawać sobie sprawę, nie zakrzyczycie tej rzeczywistości - odcinacie systematycznie więzy łączące nas z Zachodem. Robicie to systematycznie i od dawna, nawet nie chcecie skrywać antyzachodnich fobii - kontynuował Schetyna. Przypominał wypowiedzi prezesa PiS z czasów, gdy Polska wchodziła do UE, że to "zagrożenie dla spraw elementarnych - niepodległości i demokracji". Według Schetyny, ta postawa dominuje także dziś wśród posłów i ministrów z PiS. - Nie lubicie Europy, nie chcecie być w Europie, chcecie być z Rosją na Wschodzie - wytykał politykom PiS przewodniczący Platformy. - Tragedia Polski, dzisiaj, w tym wariancie, leży w tym miejscu, że polski rząd - wraz z ministrami, premier Szydło, ministrem (spraw zagranicznych Witoldem) Waszczykowskim i (ministrem obrony narodowej Antonim) Macierewiczem - wprowadza te antyeuropejskie fobie w życie - podkreślił Schetyna. Dodał, że antyeuropejskość PiS widać przez cały czas - od momentu, gdy premier "wyprowadziła z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów flagi unijne" po "absurdalną szarżę" w Brukseli, gdy mimo braku poparcia innych krajów Unii Europejskiej chciała forsować kandydaturę Jacka Saryusz-Wolskiego na szefa Rady Europejskiej. Przytaczał też wypowiedzi Witolda Waszczykowskiego dotyczące "drastycznego obniżenia zaufania" wobec Unii Europejskiej. Według Schetyny to "kolejny dowód na to, że PiS nie rozumie w ogóle polskiej polityki zagranicznej". - Zapłacimy za to nie tylko przy budżecie unijnym - podkreślił. - Skonfliktowaliście nas z Komisją Europejską, Parlamentem Europejskim, Komisją Wenecka, Radą Europy, a teraz z OBWE w ostatnim czasie. Wszyscy oni mają pretensje o rozmontowywanie demokracji i rządów prawa. Wy nie chcecie z nimi rozmawiać, ciągle odwracacie się tyłem do Europy - oświadczył Schetyna.

Odwrócenie

- Nie pozwolimy wam na to, by odejść od polityki prozachodniej, atlantyckiej, proeuropejskiej. Odbudujemy międzynarodowe znaczenie Polski - powiedział Schetyna, zwracając się do rządu. - Wskrzesimy Trójkąt Weimarski jako instytucję, instrument skuteczności w polityce zagranicznej, przywrócimy realną wartość Wyszehradu, skończymy z haniebnymi umizgami do Łukaszenki - mówił lider PO. - Wrócimy na Zachód, bo nie ma ważniejszej rzeczy dla następnych pokoleń - dodał. Powiedział, że drogę tę wytyczali wielcy Polacy: Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki, Krzysztof Skubiszewski, Bronisław Geremek i Władysław Bartoszewski. - Wrócimy na tę drogę, bo taka jest wola narodu - powiedział Schetyna.

Autor: mart//rzw/jb / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości