Problemem jest nie tylko liczba dzieci przebywających w schroniskach i domach dla bezdomnych, ale także ich warunki bytowe - przekonuje rzecznik praw dziecka Marek Michalak. Napisał w tej sprawie list do minister pracy Elżbiety Rafalskiej. Apeluje w nim o skuteczniejsze przeciwdziałanie problemowi bezdomności dzieci. Przypomina, że dzieci stanowią około 5 proc. bezdomnych.
W piśmie do minister rodziny, pracy i polityki społecznej RPD wskazał, że należy ograniczyć kierowanie rodziców z dziećmi do schronisk dla bezdomnych w ramach pomocy społecznej, a gdy jest to konieczne, skracać okresu pobytu do niezbędnego minimum. Rzecznik podał, że znany jest mu skrajny przypadek pobytu w schronisku dla bezdomnych rodzica z dziećmi nieprzerwanie od trzech lat. Michalak wskazał, że z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż dzieci stanowią ok. 5 proc. wszystkich bezdomnych. - Problemem jest nie tylko liczba dzieci przebywających w schroniskach i domach dla bezdomnych, ale także ich warunki bytowe – ocenił Michalak.
"Schroniska dla bezdomnych to nie miejsce dla dzieci"
Jak wyjaśnił, w kierowanych do niego skargach bezdomni rodzice piszą m.in., że dzieci często stają się świadkami lub uczestnikami konfliktów dorosłych mieszkańców schronisk. - Z analizy treści skarg jednoznacznie wynika, że schroniska dla bezdomnych nie są miejscami, w których powinny przebywać dzieci – podkreśla rzecznik i zaznacza, że wnioski wypływające ze skarg zostały przez niego potwierdzone podczas badania spraw na miejscu. Udzielenie schronienia bezdomnym rodzicom z dziećmi należy do zadań gminy i często jest przez nie powierzane podmiotom niepublicznym.
"Trzeba poprawić poziom ochrony praw dzieci"
W ocenie RPD problem nie sprowadza się wyłącznie do braku w systemie prawa regulacji, która normowałaby standard podstawowych usług świadczonych w schroniskach dla bezdomnych, w których przebywają dzieci.
- Oczywiście wprowadzenie takiego uregulowania mogłoby poprawić poziom ochrony praw dzieci. Należy jednak przede wszystkim inicjować działania systemowe przeciwdziałające bezdomności dzieci poprzez ograniczenie konieczności kierowania do rodziców z dziećmi pomocy społecznej w postaci schronienia w schronisku dla bezdomnych, a gdy jest to konieczne - do skracania okresu pobytu do niezbędnego minimum – uważa Michalak. RPD wskazał, że zaniepokojony polskim statystykami dotyczącymi bezdomnych dzieci jest również Komitet Praw Dziecka ONZ, który zaleca m.in. dokonanie przeglądu prawa, polityki programów mieszkaniowych w celu zapobiegania i eliminowania bezdomności, z uwzględnieniem specjalnych potrzeb dzieci. Michalak zwrócił się do szefowej MRPiPS Elżbiety Rafalskiej o podjęcie działań w celu określenia rzeczywistej liczby dzieci dotkniętych problemem bezdomności i ograniczenia tego zjawiska. MRPiPS powinno odpowiedzieć na pismo RPD w ciągu 30 dni.
Autor: mw//rzw / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock