Prezydent Bronisław Komorowski ratyfikował unijny pakt fiskalny - poinformowała w środę po południu kancelaria głowy państwa.
Prezydent Komorowski ratyfikował pakt fiskalny, który we lutym tego roku został przyjęty przez Sejm. Pakt to ustawa z 11 maja 2012 ratyfikująca zmiany w Traktacie z Lizbony umożliwiające utworzenie Europejskiego Mechanizmu Stabilności.
W komunikacie Kancelarii Prezydenta napisano, że dzięki paktowi fiskalnemu "przedstawiciele polskich władz będą mogli uczestniczyć w szczytach strefy euro dotyczących konkurencyjności oraz w spotkaniach związanych z wdrażaniem postanowień paktu". "W ocenie Kancelarii Prezydenta postanowienia Paktu nie zmieniają kompetencji władczych instytucji unijnych i nie ustanawiają kompetencji wyłącznych UE" - czytamy w komunikacie.
PiS przeciwko paktowi
W marcu posłowie i senatorowie PiS złożyli do Trybunału Konstytucyjnego wnioski, w których domagali się zbadania zgodności z konstytucją samego paktu oraz ustawy z 20 lutego 2013 r. o jego ratyfikacji. Uważali, że pakt ogranicza kompetencje Sejmu i rządu, ingeruje w uprawnienia narodu polskiego wynikające z konstytucji, jest niezgodny z zasadą suwerenności w zakresie prawa narodu polskiego do określania swoich interesów politycznych oraz z zasadą dobra wspólnego, a także uszczupla zakres kompetencji Trybunału Konstytucyjnego, tworzy nową kompetencję Trybunału Sprawiedliwości w obszarze prawa polskiego. W maju Trybunał Konstytucyjny umorzył postępowanie w sprawie zgodności z konstytucją paktu fiskalnego. Powodem umorzenia było to, że PiS złożył wniosek w momencie, gdy pakt nie był jeszcze częścią obowiązującego porządku prawnego w Polsce. Trybunał przypomniał, że umowa międzynarodowa stanowi część "krajowego porządku prawnego" dopiero wówczas, gdy zostanie ratyfikowana przez prezydenta.
Będzie ponowna skarga do TK
Pakt fiskalny został podpisany prawie rok temu (2.03.2012) przez 25 członków Unii Europejskiej. Wymusza większą dyscyplinę w finansach publicznych, zwłaszcza w 17 państwach eurolandu. Ustanawia nowe, bardziej automatyczne sankcje za łamanie dyscypliny, w tym nowej reguły wydatkowej.
Poseł PiS Krzysztof Szczerski zapowiedział w środę, że PiS ponownie złoży skargę do TK ws. paktu. - Dziękujemy prezydentowi, że umożliwia nam złożenie skargi - podkreślił. Szczerski zaznaczył, że będzie ona zawierała te same argumenty dotyczące niekonstytucyjności zapisów paktu, co poprzednia. Komorowski mówił po umorzeniu przez TK postępowania ws. paktu fiskalnego, że znikła przesłanka wstrzymująca przed podpisaniem aktu ratyfikacji. - Znikła ważna wątpliwość, jaką był jeszcze nieogłoszony wyrok Trybunału Konstytucyjnego. (...) A więc z mojego punktu widzenia jedyna istotna przesłanka wstrzymująca mnie przed podpisaniem, zniknęła. Zamierzam to zrobić w normalnym trybie, z głębokim przekonaniem - mówił wówczas Komorowski.
Pakt i euro w Polsce
Polskę pakt będzie obowiązywał dopiero wtedy, gdy przyjmiemy unijną walutę. Rząd w projekcie ustawy ratyfikacyjnej zaproponował tryb, opisany w art. 89 konstytucji, który zakłada ratyfikację umowy przez prezydenta przy uprzednim wyrażeniu na to zgody przez Sejm i Senat zwykłą większością głosów.
Przeznaczony na pomoc zadłużonym krajom strefy euro, stały Europejski Mechanizm Stabilizacyjny ma zapobiegać rozszerzaniu się kryzysu zadłużeniowego oraz obniżać presję rynków na pogrążone w długach kraje. EMS zastąpi tymczasowy Europejski Fundusz Stabilizacji Finansowej.
Autor: aj/jk / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: prezydent.pl