Prezydent Andrzej Duda odebrał w nocy ślubowanie od czterech nowych sędziów TK

[object Object]
Prezydent podjął decyzję w sprawie czterech sędziów TKtvn24
wideo 2/25

Prezydent Andrzej Duda odebrał w czwartek ślubowanie od czterech nowo wybranych sędziów Trybunału Konstytucyjnego - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Sejm wybrał ich wczoraj, po tym jak tydzień temu przyjęto uchwały, w których stwierdzono nieważność poprzedniego wyboru, którego dokonano w październiku.

Jak podaje Kancelaria Prezydenta, uroczystość odbyła się w czwartek w Pałacu Prezydenckim. Ślubowanie w obecności Andrzeja Dudy złożyli wybrani wczoraj wieczorem czterej nowi sędziowie TK: Henryk Cioch, Lech Morawski, Mariusz Muszyński i Piotr Pszczółkowski. Wszyscy pojawili się dziś w Trybunale i rozpoczęli pracę.

- Zachowana została ciągłość pracy Trybunału – powiedział prezydent Duda, podkreślając równocześnie wagę pluralistycznego charakteru TK.

Ślubowania nie złożyła - także wybrana w środę - Julia Przyłębska, której kadencja rozpocznie się 9 grudnia. Pozostali zastąpią sędziów, których kadencje zakończyły się w listopadzie oraz 2 grudnia.

Prezydent odebrał ślubowanie od sędziów
Prezydent odebrał ślubowanie od sędziów tvn24

Szef prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski zapowiedział, że prezydent odbierze ślubowanie od Przyłębskiej po upływie kadencji sędziego, którego zastąpi ona w TK.

Poprzednią piątkę sędziów posłowie wybrali w Sejmie poprzedniej kadencji na początku października. Prezydent Andrzej Duda od wybranych wówczas sędziów nie odebrał ślubowania.

Dziś o godz. 9:00 Trybunał Konstytucyjny wyda wyrok w sprawie zgodności z konstytucją ustawy, na podstawie której dokonano poprzedniego wyboru piątki sędziów TK. Wydanie specjalne w TVN24 od 8:45.

Autor: ts//plw / Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości