W kancelarii rozpoczyna się spotkanie Beaty Szydło z szefami klubów parlamentarnych. Ma być ono poświęcone sytuacji międzynarodowej oraz polskiej polityce zagranicznej, zwłaszcza w kontekście ostatnich krytycznych wypowiedzi pod adresem Polski ze strony niemieckich i unijnych polityków.
W spotkaniu z szefową rządu biorą udział m.in. Sławomir Neumann (PO), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Marek Jakubiak (Kukiz'15) oraz Ryszard Petru (Nowoczesna).
"Pójdziemy tam z żądaniem"
Szef klubu PO Sławomir Neumann powiedział przed południem we wtorek, że pójdzie na spotkanie, bo liczy na poważną rozmowę.
- Ale idę tam też z pewnym oczekiwaniem, a wręcz żądaniem. Żądaniem, aby na sesji Parlamentu Europejskiego, kiedy będzie dyskusja o Polsce, by w imieniu Polaki brała udział w dyskusji pani premier Beata Szydło - mówił Neumann. - Oczekujemy, że to właśnie premier Beata Szydło powinna wziąć odpowiedzialność pełną za to, co dzisiaj dzieje się w Polsce i za sytuacje, które powodują, że w Europie rozmawia się z troską o Polsce - dodał szef klubu PO.
Były szef MSZ Grzegorz Schetyna ocenił z kolei, że "pogorszenie sytuacji Polski w Europie to fakt". - Rozmawialiśmy w ostatnich tygodniach i podkreślaliśmy, że polityka, którą przyjął rząd PiS będzie nas sporo kosztować w Europie, na świecie i tak się dzisiaj dzieje - dodał Schetyna.
Swoje oczekiwania związane z wtorkowym spotkaniem wyraził także lider PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.
- Mam nadzieję, że to spotkanie nie jest tylko i wyłącznie chwytem politycznym, czy PR-owym, marketingowym przed wydarzeniami, które mają odbyć się i w Brukseli, i w Strasburgu, mówię o spotkaniu komisarzy czy dyskusji w Parlamencie Europejskim - mówił Kosiniak-Kamysz.
- Chciałbym, żeby to spotkanie nie było tylko ad hoc, nie było tylko jednorazowe - dodał.
Dzień przed debatą o Polsce
Spotkanie premier z szefami klubów odbywa się w przeddzień debaty w Komisji Europejskiej o Polsce.
Kolegium komisarzy, czyli cały skład KE, ma przeprowadzić debatę orientacyjną na temat zmian zachodzących w Polsce. Tematem dyskusji mają być m.in. kwestia podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę w zeszłym tygodniu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji oraz sytuacja wokół Trybunału Konstytucyjnego.
Natomiast w przyszły wtorek - 19 stycznia - o sytuacji w Polsce debatować ma Parlament Europejski. O włączeniu tego tematu do porządku obrad PE na styczeń zdecydowała w grudniu Konferencja Przewodniczących europarlamentu.