-Zmieniłem rozporządzenie wicepremiera Romana Giertycha. Gombrowicz zostaje w kanonie lektur - poinformował premier na konferencji, na której podsumował 365 dni pracy swojego rządu.
- Wzmocniliśmy naszą pozycję na arenie międzynarodowej, zrezygnowaliśmy z polityki zagranicznej, którą prof. Władysław Bartoszewski nazwał "polityką brzydkiej panny" - chwalił swój rząd premier. - Mamy znakomitą sytuację gospodarczą, najlepszą po 1989 roku - tłumaczył premier i podawał szczegóły, które znalazły się również w opublikowanym przez kancelarię podsumowaniu roku działalności jego rządów.
Dziś mija rok, od kiedy Sejm udzielił wotum zaufania rządowi Jarosława Kaczyńskiego. W wygłoszonym tego dnia w Sejmie expose premier zapowiedział przeprowadzenie reformy finansów państwa, budowę dróg i mieszkań, walkę z korupcją i biurokracją i zwiększenie bezpieczeństwa państwa.
- Chcemy sukcesu. Sukces to słowo-klucz dla przyszłości Polski - obiecywał Jarosław Kaczyński - To musi być sukces odczuwalny przez miliony polskich rodzin, sukces, który będzie budował ich perspektywę i przyszłość - podkreślił.
Kaczyński został desygnowany na premiera 10 lipca ub. r. Został szefem rządu koalicyjnego PiS-Samoobrona-LPR z Andrzejem Lepperem jako wicepremierem i ministrem rolnictwa i Romanem Giertychem jako wicepremierem i ministrem edukacji. Do pierwszego poważnego kryzysu w koalicji doszło kilka miesięcy później w czasie prac nad budżetem na 2007 r. Andrzej Lepper zapowiadał, że go nie poprze.
22 września, w atmosferze wzajemnych zarzutów między politykami koalicji, na wniosek premiera prezydent Lech Kaczyński odwołał Leppera z funkcji w rządzie. Uzasadniając wniosek o odwołanie Leppera powiedział, że szef Samoobrony powrócił do "swoich praktyk - warcholstwa".
Oświadczenie premiera Lepper skomentował następująco: - Chamstwo, chamstwo i jeszcze raz chamstwo. Brak kultury politycznej, osobistej, to, co premier wyprawia w tym rządzie nie konsultując nic z nikim".
Mimo tak ostrych słów niedługo po odejściu Leppera z rządu rozpoczęły się rozmowy o powrocie Samoobrony do koalicji. Zdecydowanym zwolennikiem reaktywacji koalicji był wicepremier Giertych. Po niecałym miesiącu kryzysu politycznego, 16 października 2006 r., lider Samoobrony powrócił do rządu, powtórnie zostając wicepremierem i szefem resortu rolnictwa.
Lepper został po raz drugi odwołany z rządu 9 lipca 2007 r. Powodem było śledztwo prowadzone przez CBA w sprawie tzw. "afery gruntowej". Według śledczych lider Samoobrony zamieszany jest w aferę łapówkarską związaną z odrolnieniem działki na Mazurach. Lepper stanowczo zaprzeczył i oskarżył CBA o prowokację. - Do tego rządu oświadczam z ręką na sercu, nie wrócę - zarzekał się.
Premier zapowiedział, że jeśli nie będzie możliwości zachowania rządu większościowego, będą nowe wybory. Ostatecznie Samoobrona zdecydowała o pozostaniu w koalicji. LPR i Samoobrona zdecydowały też o utworzeniu nowej partii: Liga i Samoobrona. Według zapowiedzi Giertycha, powstanie LiS nie oznacza zerwania koalicji. PiS wciąż nie zdecydował, czy jesienią odbędą się przyspieszone wybory.
Według rządowej publikacji mimo burz w polityce ubiegły rok obfitował w sukcesy. W przygotowanym przez Centrum Informacyjne Rządu dokumencie chwali się m.in. najszybszym od 10 lat wzrostem gospodarczym, utrzymaniem 30-miliardowej kotwicy budżetowej, redukcją składki rentowej i zwiększeniem wydatków na szkolnictwo i ochronę zdrowia.
Także w polityce zagranicznej rząd widzi pasmo sukcesów. Zalicza do nich zwłaszcza niedawny szczyt w Brukseli, gdzie polska delegacja wynegocjowała przedłużenie systemu głosowania z Nicei i negocjacje z Amerykanami w sprawie umieszczenia w Polsce elementów tarczy antyrakietowej.
Rząd podkreśla też "postępujacą reformę" służby zdrowia, wzrost nakładów na leczenie i przedstawienie koncepcji tzw. koszyka świadczeń gwarantowanych. W części poświęconej zdrowiu nie wspomina natomiast o przedłużających się strajkach lekarzy i pielęgniarek oraz ich związanych z tym roszczeniach.
W edukacji rząd chwali się programem "zero tolerancji" w szkołach, mundurkami i "podniesieniem prestiżu zawodu nauczyciela". W budownictwie - tanie kredyty mieszkaniowe dla rodzin, dofinansowanie z budżetu budowy mieszkań dla najuboższych oraz "prace na rzecz poprawy gospodarki przestrzennej kraju".
Dzisiaj o godzinie 15.00 premier spotka się z internautami portalu Onet.pl.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24