Powstanie Narodowy Instytut Raka. "Nowe technologie leczenia"

Instytut ma zajmować się profilaktyką raka
Instytut ma zajmować się profilaktyką raka
Źródło: tvn24

Powstanie Narodowego Instytutu Raka zapowiedział podczas wizyty w Szczecinie minister zdrowia prof. Marian Zembala. Jego hasłem ma być "zapobiegać, a nie leczyć". - Rząd premier Kopacz będzie wspierać te działania – zapewnił minister.

Zembala wziął udział w konferencji "Polaków zdrowia portret własny 2015. Rak płuca - problem cywilizacyjny", zorganizowanej w szpitalu w dzielnicy Szczecina - Zdunowie.

Przede wszystkim profilaktyka

- Intencją rządu Ewy Kopacz jest, by powstał Narodowy Instytut Raka – mówił minister. Jego zadaniem będzie koordynowanie całej polskiej onkologii. - To jest kolejny etap, żeby z onkologii klinicznej przejść w onkologię prewencyjną. W onkologię, gdzie w oparciu o badania naukowe potrafimy daleko i bardziej precyzyjnie wskazać na obszary, populacje, gdzie są zagrożenia i dokładnie je badać, mając przy tym wiedzę z zakresu genetyki, epidemiologii i współpracując z instytutami międzynarodowymi - dodał prof. Marian Zembala.

Podobne instytuty działają w USA i we Francji - mówi genetyk prof. Jan Lubiński. - To jest pomysł znakomity. Trzeba tylko trzymać kciuki, żeby ten pomysł udało się zrealizować. Model przykładowy takiego instytutu mamy w Stanach Zjednoczonych. Stworzenie analogicznej instytucji w kraju jest ogromnie potrzebne. Wypełnia lukę, która u nas jest. Na styku miedzy próbami klinicznymi a badaniami naukowymi, które nie mają takiego bezpośredniego, komercyjnego charakteru - podkreśla genetyk.

Genetyk prof

Genetyk prof. Jan Lubiński popiera powstanie Instytutu

Kwestia roku?

Jak wyjaśniał dziennikarzom prezes NFZ Tadeusz Jędrzejczyk, brakuje instytucji, która zajmowałaby się profilaktyką raka. Podkreślał, że szczegóły funkcjonowania instytutu będą opracowywane.

- To ma być instytucja naukowo-wdrażająca, która będzie wytyczać kierunki profilaktyki, wprowadzać nowe technologie leczenia raka, by wspomóc pakiet onkologiczny – wyjaśnił. Jego zdaniem powstanie Instytutu to kwestia roku.Projekt Narodowego Instytutu Raka zgłaszał już w 2013 r. do ministra zdrowia szef warszawskiego Centrum Onkologii prof. Krzysztof Warzocha. Według Warzochy miałby on powstać na bazie Centrum Onkologii w Warszawie wraz z jego oddziałami m.in. w Gliwicach, Krakowie i Bydgoszczy. Szpitale te miałyby stanowić trzon, na którym opierałoby się leczenie onkologiczne w Polsce. Jego zadaniem byłoby koordynowanie całej polskiej onkologii, zarówno jeśli chodzi o leczenie pacjentów z chorobami nowotworowymi, jak i szkolenie lekarzy w zakresie onkologii.

Autor: eos/ja / Źródło: TVN24, PAP, tvn24.pl

Czytaj także: