Sejm zatwierdził ustawę, zgodnie z którą drobne sprawy sądowe będzie można załatwić za pośrednictwem internetu. Jej celem jest odciążenie sądów od rozpatrywania spraw, które nie wymagają postępowania dowodowego.
Posłowie przyjęli większość poprawek Senatu do nowelizacji Kodeksu Postępowania Cywilnego, która wprowadza elektroniczne postępowanie upominawcze. Ustawa przewiduje utworzenie e-sądu, jako wydziału cywilnego sądu rejonowego. Projekt e-sądu oparty został na rozwiązaniach istniejących już w Wielkiej Brytanii i Niemczech.
E-sąd nie dla wszystkich
E-sąd ma rozpoznawać zarówno sprawy cywilne, gospodarcze jak i pracownicze. Komunikacja między powodem a sądem elektronicznym będzie odbywać się wyłącznie drogą elektroniczną, natomiast między pozwanym a sądem - tradycyjnie.
Nowelizacja przewiduje, że wraz z wniesieniem pozwu, będzie trzeba uiścić opłatą sądową. W przeciwnym razie nie otrzymamy wezwania do opłaty, lecz zwrot pozwu. Wnoszony pozew będzie musiał zawierać oprócz imienia, nazwiska, adresu, siedziby, także niepowtarzalny identyfikator. Korzystanie z e-sądu nie będzie obowiązkowe.
Źródło: PAP