Fala idzie przez Dolny Śląsk, budują zapory w województwie zachodniopomorskim. Gdzie jest najtrudniej

Przez Wrocław przechodzi fala powodziowa
Wał przy moście 4 czerwca w Brzegu Dolnym zaczął przeciekać. Relacja Wojciecha Skrzypka
Źródło: TVN24

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk powiedział w czwartek wieczorem, że na rzekach przepływających przez miasto sytuacja jest stabilna i nigdzie woda nie przelewa się przez koronę wałów. W województwie zachodniopomorskim trwa montaż zapór przeciwpowodziowych na Odrze, między innymi w Piasku (powiat gryfiński) i w Chlewicach (powiat myśliborski).

Dolny Śląsk

Podczas wieczornego posiedzenia sztabu kryzysowego z udziałem premiera Donalda Tuska i przedstawicieli, służb prezydent Wrocławia Jacek Sutryk powiedział, że na żadnej z rzek woda nie przelewa się przez koronę wałów. - Biorąc pod uwagę tę falę, która idzie przez Wrocław, rzeczywiście obserwujemy na wszystkich rzekach sytuację stabilną, niższe stany - powiedział.

Wrocław, 19.09
Wrocław, 19.09
Źródło: Maciej Kulczyński/PAP/EPA

Nadbrygadier Michał Kamieniecki, który od środy przejął zarządzanie kryzysowe w Lądku-Zdroju i Stroniu Śląskim powiedział, że największy problem jest z kanalizacją, która nie jest drożna.

Do Brzegu Dolnego dotarła fala powodziowa na Odrze. O godzinie 2 w nocy odbyło się posiedzenie gminnego sztabu kryzysowego. Jak relacjonował w piątek nad ranem Konrad Borusiewicz, całą noc służby i mieszkańcy umacniali wały.

Odra przekracza poziomy alarmowe od czwartku wieczorem także poniżej Brzegu Dolnego: w Malczycach, Ścinawie, Głogowie oraz w Nowej Soli. IMGW spodziewa się, że w niedzielę stan wody w Nowej Soli przekroczy stan alarmowy o ponad 200 cm i sięgnie 660 cm.

Wcześniej przed godziną 1 w nocy reporter TVN24 Wojciech Skrzypek poinformował, że w Brzegu Dolnym doszło do kilku małych przecieków. Reporter dodał, że był również przeciek w miejscowości Pysząca (na południowy zachód od Brzegu Dolnego), ale tam "sytuacja została opanowana".

TVN24 Clean_20240920000036_aac_h264_microsoft_720_5000kbps
Przeciek w miejscowości Pysząca został opanowany. Relacja Wojciecha Skrzypka
Źródło: TVN24

O godzinie 23:30 reporter TVN24 Tomasz Kanik poinformował, że w wale na wrocławskim Janówku został zauważony przeciek. Natychmiast wezwano służby. Na miejsce przybyły setki żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

TVN24 Clean_20240919230531_aac_h264_microsoft_720_5000kbps
W walne na wrocławskim Janówku został zauważony przeciek. Relacja Tomasza Kanika
Źródło: TVN24

Lubuskie

W czwartek wieczorem decyzją wojewody lubuskiego Marka Cebuli został wprowadzony alarm powodziowy w powiatach: zielonogórskim, gorzowskim, wschowskim, nowosolskim, krośnieńskim oraz słubickim.

- Alarm ma ostrzegać, ale nie straszyć - podkreślił Sławomir Pawlak, dyrektor biura wojewody lubuskiego. W związku z wprowadzonym alarmem służby pozostają w stałej gotowości. - Mieszkańcy powinni zachować czujność w związku sytuacją powodziową - podał Pawlak.

Wcześniej wojewoda lubuski podjął decyzję o zawnioskowaniu o objęcie stanem klęski żywiołowej powiatu żagańskiego.

Żagań (Lubuskie), 18.09
Żagań (Lubuskie), 18.09
Źródło: Lech Muszyński/PAP

Zachodniopomorskie

Wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski przekazał podczas posiedzenia sztabu kryzysowego informację o wprowadzeniu bezwzględnego zakazu poruszania się po wałach przeciwpowodziowych.

Poinformował też o zaporach przeciwpowodziowych w Gryfinie przy ul. Czechosłowackiej, w Piasku (pow. gryfiński) oraz o planowym montażu zapór w Chlewicach (pow. myśliborski). - To są takie trzy najbardziej newralgiczne miejsca, które są pierwsze na drodze fali powodziowej - podkreślił wojewoda.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: