Polska

Pośmiertne awanse dla lotników

Polska

 
TVN24.plŻołnierze, którzy zginęli w katastrofie samolotu CASA, zostali podśmiertnie odznaczeni.

17 lotników, którzy zginęli w katastrofie samolotu CASA mianował na wyższy stopień wojskowy minister obrony narodowej Bogdan Klich. W przypadku trzech pozostałych szef MON skierował odpowiednie wnioski do prezydenta.

W poniedziałek minister obrony narodowej zwrócił się do Lecha Kaczyńskiego o pośmiertny awans dla gen. bryg. Andrzeja Andrzejewskiego na stopień generała dywizji, a także na stopień generała brygady dla płk. Dariusza Maciąga i płk. Jerzego Piłata.

Awanse pozostałych żołnierzy leżały w gestii szefa MON. Zgodnie z jego decyzją na stopień pułkownika mianowano ppłk. Zdzisława Cieślika, ppłk. Zbigniewa Książka, ppłk. Wojciecha Maniewskiego i ppłk. Dariusza Pawlaka.

Na stopień podpułkownika mianowano: mjr. Piotra Firlingera, mjr. Jarosława Haładusa, mjr. Grzegorza Jułgę, mjr. Roberta Maja, mjr. Krzysztofa Smołuchę i mjr. Mirosława Wilczyńskiego.

Na stopień majora awanse otrzymali: kpt. Grzegorz Stepaniuk, kpt. Karol Szmigiel, kpt. Paweł Zdunek i kpt. Leszek Ziemski. Na stopień kapitana mianowano por. Roberta Kuźmę i por. Michała Smyczyńskiego, zaś na stopień chorążego sierż. Janusza Adamczyka.

Szef MON wystąpił również do prezydenta z wnioskiem o nadanie gen. Andrzejewskiemu Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski, a także o odznaczenie ofiar katastrofy samolotu CASA Lotniczym Krzyżem Zasługi.

Badają okoliczności wypadku

W katastrofie wojskowego samolotu transportowego CASA, który w środę wieczorem rozbił się w okolicach Mirosławca (Zachodniopomorskie), zginęło 20 lotników. Trwa badanie przyczyn wypadku. Na miejscu tragedii pracuje Komisja Badania Wypadków Lotniczych. Zabezpieczone szczątki samolotu przewożone są do miejsca, w którym podkomisja techniczna będzie wykonywała ekspertyzy poszczególnych zespołów i instalacji płatowca oraz silników. Kolejna z grup ekspertów wykonuje m.in. szkice miejsca zdarzenia. Podkomisja lotnicza odtwarza m.in. przebieg ostatniej fazy lotu CASY. Wciąż trwają prace nad odzyskaniem danych z rejestratora pokładowego, w których uczestniczą przedstawiciele producenta samolotu.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl

Pozostałe wiadomości