Pora, by Litwa i Białoruś uznały, że mniejszość polska, podobnie jak mniejszość białoruska i litewska w Polsce, to wielki potencjał i pomost w naszej sąsiedzkiej współpracy - przekonywał w czwartek w Senacie szef MSZ Grzegorz Schetyna.
- Polityka polonijna to nie tylko ogólna strategia. To także uważne monitorowanie respektowania praw i swobód poszczególnych społeczności polskich za granicą i ich egzekwowanie w ramach stosunków dwustronnych i wielostronnych wszędzie tam, gdzie prawa te są naruszane, a swoboda ograniczana - podkreślił w czwartek Schetyna.
"Na Litwie pogorszyła się sytuacja oświaty polskiej"
Zaznaczył, że jeśli nie da się rozszerzać zakresu praw mniejszości narodowych, to "kanonem przyjętym w krajach demokratycznych jest przynajmniej utrzymywanie istniejącego stanu". - Tymczasem na Litwie, choć mówię o tym z przykrością - mówił Schetyna - pogorszyła się sytuacja oświaty polskiej. - Anulowano prawo do umieszczania w miejscach publicznych dwujęzycznych tabliczek topograficznych na terenach zwartego zamieszkiwania mniejszości, na Wileńszczyźnie istnieją drastyczne opóźnienia w zwrocie ziemi - wyliczał szef MSZ. Dodał, że "szczególnie niepokoi" trwający obecnie proces akredytacji szkół, w ramach którego zagrożony jest dotychczasowy status niektórych polskich placówek, w tym tych "cieszących się piękną tradycją i wysokimi walorami oświatowymi". Na Białorusi - przypomniał Schetyna - nadal nie jest uznawany demokratycznie wybrany zarząd Związku Polaków na Białorusi, a działalność kulturalno-oświatowa tej i innych organizacji polskich postrzegana jest jako zagrożenie dla miejscowych władz. - Pora, by kraje te uznały, że mniejszość polska, podobnie jak mniejszość białoruska i litewska w Polsce, to wielki potencjał i pomost w naszej sąsiedzkiej współpracy, a nie zagrożenie - oświadczył Schetyna.
Na Białorusi "dobre sygnały"
- Zapewniam, że ochrona praw mniejszości polskich jest obecnie uwzględniana w agendzie rozmów dwustronnych w stopniu nie mniejszym niż dotychczas - zaznaczył szef MSZ. Podkreślił, że na Białorusi zarejestrowane zostały np. dwie nowe polskie organizacje kulturalne, wstrzymana też została, niekorzystna dla polskich szkół, reforma oświatowa. Udzielono również zgody na odznaczenia kilkunastu przedstawicieli starszego pokolenia mniejszości polskiej Krzyżem Zesłańców Sybiru. - To są dobre sygnały - podkreślił.
Autor: eos / Źródło: PAP