W Krynkach i Michałowie szampan lał się nie tylko z powodu hucznej zabawy sylwestrowej. Od 2009 roku ich mieszkańcy mogą mówić z dumą: jesteśmy z miasta. Właśnie 1 stycznia Polska zyskała pięć nowych miejscowości, w tym wspomniane dwie z Podlasia.
Mam nadzieję, że magiczne słowo "miasto" sprawi, że w Krynkach będzie lepiej. Jolanta Gudalewska, burmistrz Krynek
Również mieszkańcy nie ukrywają optymizmu, a na ich ustach szczególnie dominowało kilka haseł: "szansa dla młodych ludzi", "perspektywy" i "większy budżet".
Rondo już mają
W Krynkach starania o przywrócenie utraconych w 1950 roku praw miejskich podjęto trzy lata temu.
Głównym motywem była chęć powrotu do korzeni i historii oraz przywrócenie odpowiedniego statusu miejscowości, zwłaszcza, że zabudowa Krynek posiada wiele cech typowo miejskich, jak np. rondo, od którego odchodzi aż 12 ulic!
Otwarcie drzwi na świat
Uzyskanie praw miejskich to potwierdzenie wysiłku pokoleń i klucz do otwarcia wielu drzwi. Marek Nazarko, burmistrz Michałowa
- Uzyskanie praw miejskich to potwierdzenie wysiłku pokoleń i klucz do otwarcia wielu drzwi - uważa natomiast burmistrz Michałowa, Marek Nazarko. Chodzi głównie o zwiększenie atrakcyjności Michałowa. Sami mieszkańcy liczą, że wraz z Nowym Rokiem - dzięki miejskiemu statusowi - wzrośnie ich bezpieczeństwo.
Od dziś mamy 897 miast
Krynki liczą ponad 2,6 tys. mieszkańców, a prawa miejskie w 1509 roku nadał im król Zygmunt Stary. Z kolei w Michałowie mieszka obecnie ponad 3,3 tys. osób.
Pozostałe miejscowości uzyskujące prawa miejskie to Bobowa i Szczucin w Małopolskiem oraz Brzostek w Podkarpackiem.
Bobowa to dawny ośrodek chasydyzmu w Polsce i druga - po Koniakowie - znan miejscowość, w której wyrabia się koronki. Położona jest 30 kilometrów od Nowego Sącza. Szczucin leży w Kotlinie Sandomierskiej, 35 kilometrów od Tarnowa. W mieście znajduje się Muzeum Drogownictwa, wpisane do rejestru zabytków. Natomiast Brzostek jest położony 20 kilometrów od Jasła. Również był miastem - w latach 1367-1934. Należy do najstarszych miejscowości na Podkarpaciu.
Aby uzyskać prawa miejskie, miejscowości powinna liczyć co najmniej 2 tysiące mieszkańców, z których dwie trzecie powinny być zatrudnione poza rolnictwem. Miejscowości powinny także posiadać odpowiednią infrastrukturę miejską.
Wielokrotnie prawa miejskie otrzymują miejscowości, które jej dawniej utraciły. Od dziś w Polsce jest łącznie 897 miast.
Źródło: TVN24, PAP, IAR
Źródło zdjęcia głównego: zumi.pl/TVN24