Polska

Po słowach Suskiego: "Trafiamy w serce bambomentalu"

Polska

Aktualizacja:
Henryk Kotowski/TVN24Mamadou Diouf o wypowiedzi Marka Suskiego: Trafiamy w serce "bambomentalu"

Ironiczna, protekcjonalna, prześmiewcza, nosząca znamiona rasizmu - w taki sposób Komitet Rzecznikowski Afrykańskiej Społeczności w Polsce skomentował wypowiedź posła PiS Marka Suskiego, który czarnoskórego posła PO Johna Godsona nazwał podczas posiedzenia sejmowej komisji "Murzynkiem". - To słownictwo dzieci, trafiamy w serce "bambomentalu" - podsumował Afrykańczyk Mamadou Diouf.

Komitet Rzecznikowski Afrykańskiej Społeczności w Polsce nie ukrywa zaskoczenia i zarazem oburzenia zachowaniem posła PiS.

- Wydawałoby się, że posłowanie to odpowiedzialna funkcja, a więc zajęcie dla dojrzałych ludzi. "Murzynek" to słownictwo dzieci. Gdy słowo to pada z ust malucha, czarny człowiek, niezależnie od tego, czy ma 10, 35 czy 70 lat, nie czuje urazy. W wydaniu dorosłego Polaka (teoretycznie dojrzałego), to słowo daje już sporo do myślenia. (...) Dorosły, który wysławia się jak dziecko, kojarzy się z brakiem dojrzałości - pisze Mamadou Diouf w imieniu Komitetu.

Dorosły, który wysławia się jak dziecko, kojarzy się z brakiem dojrzałości Mamadou Diouf

Trafiamy w serce "bambomentalu"

Dalej dodaje: - Jeśli poseł Marek Suski skierował do posłów PO słowa: "Wasz Murzynek głosuje razem z wami", mając na myśli łódzkiego deputowanego Johna Godsona, trafiamy w serce "bambomentalu". Poseł przy zdrowych zmysłach może tylko kierować się złośliwością. Chyba, że jest nadal "bambomentalem", czyli tym, który nie potrafi pozbyć się obrazu zawartego w słynnym wierszu mojego ulubionego poety - dodaje Mamadou Diouf.

Według niego, sytuacja robi się niegrzeczna, tym bardziej, że poseł PiS chełpi się brakiem wstydu za swoje słowa. - Kiedy (...) poseł Suski powołuje się na to, że Murzynek Bambo jest w polskiej literaturze miłym wierszykiem, zaczynam się wkurzać. Pan Marek jest posłem partii, która na każdym kroku podkreśla (nierzadko przywłaszcza) wartości chrześcijańskie. Przyzwoitość jest chyba kardynalną cechą tej religii - zaznacza Mamadou Diouf.

Protest przeciwko rasizmowi

Trudno uwierzyć, że poseł żyjący w polskim społeczeństwie nie zna obraźliwych, poniżających powiedzonek o "Murzynach", nie orientuje się chociaż trochę, jak bywają traktowane te osoby w codziennym życiu, aby nie przewidzieć, że nie da rady nazwać kogoś "Murzynkiem" bez przywołania tychże negatywnych konotacji Nagmeldin Karamalla

Inny z członków Komitetu Rzecznikowskiego Afrykańskiej Społeczności w Polsce Nagmeldin Karamalla odnosząc się do słów posła PiS, podkreśla, że "jest to kolejna sytuacja, kiedy osoba publiczna, w tym wypadku poseł, który reprezentuje nie tylko własną osobę, ale i swoich wyborców, wyraża się o osobie o ciemnym kolorze skóry, w sposób ironiczny, protekcjonalny, prześmiewczy, w sposób, który nosi znamiona rasizmu".

- I jak zwykle autor wypowiedzi tłumaczy się: znanym wierszykiem, "usadowieniem się" spornego określenia w języku polskim no i oczywiście brakiem złych intencji. (...) Trudno uwierzyć, że poseł żyjący w polskim społeczeństwie nie zna obraźliwych, poniżających powiedzonek o "Murzynach", nie orientuje się chociaż trochę, jak bywają traktowane te osoby w codziennym życiu, aby nie przewidzieć, że nie da rady nazwać kogoś "Murzynkiem" bez przywołania tychże negatywnych konotacji - pisze Nagmeldin Karamalla.

Przypomina jednocześnie, że "z rasizmem mamy do czynienia nie tylko w przypadku bezpośredniego głoszenia i wdrażania idei rasistowskich, ale również poprzez innego rodzaju postawy powodujące naruszenie praw i uczuć mniejszości i ośmielanie tym samym reszty społeczeństwa do negatywnych zachowań".

- Chciałbym wyrazić moje głębokie niezadowolenie wobec takich zachowań i zaprotestować przeciwko akceptowaniu takich postaw w Sejmie - zaznacza.

Kolejna gafa Marka SuskiegoTVN24

"Murzynek" pod adresem posła

Podczas środowego posiedzenia sejmowej komisji innowacyjności włączony dziennikarski mikrofon TVN24 zarejestrował kontrowersyjną wypowiedź posła PiS Marka Suskiego pod adresem czarnoskórego posła PO, Johna Godsona. - No, i wasz murzynek głosuje razem z wami, mimo że miał... - powiedział Suski.

W rozmowie z reporterem TVN24 zapewniał, że nie wiedział, iż słowo "Murzynek" jest obraźliwe. - Jeśli czuje się obrażony (Godson - red.), to oczywiście przepraszam - stwierdził poseł PiS.

- Nie jestem urażony - odpowiedział parlamentarzysta Platformy. - Niektórzy są dobrze wychowani, a inni mniej dobrze wychowani - dodał jeszcze.

Godson o wypowiedzi SuskiegoTVN24

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Henryk Kotowski/TVN24

Pozostałe wiadomości