Wśród Polaków z wyższym wykształceniem i mieszkańców dużych miast Platforma Obywatelska wygrała z olbrzymią przewagą nad pozostałymi partiami. Prawo i Sprawiedliwość tradycyjnie "wzięło" miasta mniejsze i głosy Polaków powyżej 60 roku życia. Mieszkańcom wsi cztery miejsca w europarlamencie zawdzięcza też PSL.
Według danych SMG/KRC dla TVN24, na Platformę Obywatelską głosowali przede wszystkim młodzi Polacy, ci z wyższym wykształceniem i mieszkańcy największych miast.
Młodzi na PO
PO uzyskała aż 53 procent głosów wyborców w wieku 18-24 lat. W tym samym przedziale wiekowym PiS mogło liczyć na poparcie zaledwie 20,6 procent, PSL na 9 procent, a SLD-UP na 7,9 procent.
PiS wyraźnie zyskało w stosunku do konkurencyjnych partii jeśli chodzi o głosy najstarszych wyborców. Na partię Jarosława Kaczyńskiego głosowało aż 39,6 procent Polaków powyżej 60 roku życia. W tej kategorii Prawo i Sprawiedliwość osiągnęło najlepszy wynik ze wszystkich partii, wyprzedzając Platformę o 2,8 proc., SLD-UP o 27,7 proc. a Ludowców o 32,1 proc.
Za PiS mieszkańcy wsi
Prawo i Sprawiedliwość było też najlepsze wśród wszystkich partii jeśli chodzi o głosy wyborców z wykształceniem podstawowym. PiS uzyskała 47,5 procent głosów, PO 29,1 proc., PSL 12,7 proc. a SLD-UP 6,8 proc. Na Platformę najchętniej głosowały osoby z wykształceniem wyższym.
W tej kategorii partia Donalda Tuska zostawiła politycznych przeciwników daleko z tyłu. Na PO zagłosowało według danych SMG/KRC aż 57,2 proc. obywateli z wyższym wykształceniem, na PiS 18 proc., na SLD-UP 14,4 proc. a na PSL zaledwie 3,5 proc.
Ludowcy za swoje cztery mandaty w Parlamencie Europejskim mogą tradycyjnie podziękować mieszkańcom wsi (14,5 proc.). PSL ustąpiło w tej kategorii Prawu i Sprawiedliwości (35,6 proc.) i Platformie (35,4 proc.). PO pobiła wszystkie partie zdecydowanie wśród mieszkańców największych miast.
Na PO zagłosowało w nich 58,5 proc. wyborców. Drugie miejsce w tej kategorii zajęło PiS (21,4 proc.), trzecie SLD-UP, a PSL było dopiero szóste z poparciem zaledwie 1,8 proc. wyborców z wyższym wykształceniem. Ludowców wyprzedziły jeszcze Unia Polityki Realnej (3,1 proc.) i Porozumienie dla Przyszłości (2,7 proc.).
PO - PiS 9:4
W wyborach do PE Polacy głosowali w 13 okręgach wyborczych. Platforma wygrała z PiS w dziewięciu. Tradycyjnie - partia Jarosława Kaczyńskiego była lepsza na wschodzie kraju. Wyjątkiem od tej normy był tylko okręg lubelski, gdzie nieoczekiwanie wygrała PO. PiS było lepsze na Mazowszu (z wyłączeniem Warszawy), Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i w Małopolsce.
ŁOs/ola
Zobacz szczegóły www.eurowybory.tvn24.pl
Źródło: tvn24.pl, Bild.de
Źródło zdjęcia głównego: TVN24