Zmiana cen wszystkich biletów największego polskiego przewoźnika kolejowego, Przewozów Regionalnych, wynosi średnio 3,5 proc. Jak wyjaśnił rzecznik spółki, Piotr Olszewski, oznacza to średni wzrost cen biletów na pociągi regionalne o 47 gr., a na międzywojewódzkie InterRegio o 1 zł.
- Modyfikacja cen jest związana ze zmianą VAT i prognozowanym wskaźnikiem inflacji na 2011 rok - powiedział Olszewski. Przykładowo, bilet na pociąg InterRegio z Łodzi do Warszawy będzie kosztować 26 zł, a nie jak dotychczas 25 zł, za przejazd pociągiem regionalnym Rzeszów - Łańcut trzeba będzie zapłacić 5,30 zł, czyli o 30 gr więcej, a na trasie Opole - Strzelce Opolskie 8,40 zł zamiast 8 zł.
Podwyżka wyłącznie o stawkę VAT
Jak wyjaśniła rzeczniczka PKP Intercity Małgorzata Sitkowska, przewoźnik zmieni ceny swoich biletów wyłącznie o nową stawkę VAT. - Według naszych wyliczeń, za jeden bilet jest to średnio o 50 gr więcej - powiedziała.
Mniej za bilety płacą za to studenci. Od nowego roku obowiązuje 51-procentowa ulga na przejazdy, która zastąpiła wynoszącą 37 proc. Od 1 stycznia 2011 roku stawka VAT za bilety kolejowe wzrosła z 7 proc. do 8 proc.
Źródło: PAP