Kard. Dziwisz: potrzebna niezależna komisja do wyjaśnienia kwestii z filmu "Don Stanislao"

Autor:
akr
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Fragment rozmowy kardynała Stanisława Dziwisza z dziennikarzem Marcinem Gutowskim
Fragment rozmowy kardynała Stanisława Dziwisza z dziennikarzem Marcinem Gutowskim
TVN24
TVN24Fragment rozmowy kardynała Stanisława Dziwisza z dziennikarzem Marcinem Gutowskim

Kwestiami poruszanymi w reportażu "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza" powinna zająć się niezależna komisja - napisał w oświadczeniu kardynał Stanisław Dziwisz. To reakcja na materiał "Czarno na białym", w którym ukazano nieznane oblicze hierarchy. "Jestem gotowy do pełnej współpracy z taką komisją" - zadeklarował.

Kardynał Stanisław Dziwisz - osobisty sekretarz papieża Jana Pawła II, były metropolita krakowski - to z jednej strony legendarny osobisty sekretarz i przyjaciel Karola Wojtyły, a z drugiej - jak mówią rozmówcy "Czarno na białym" - potężny hierarcha, szara eminencja, która potrafi zadbać o - specyficznie rozumiany - interes Kościoła. Także wtedy, gdy chodzi o sprawy dotyczące ofiar pedofilii.

Reporter "Czarno na białym" Marcin Gutowski pokazuje to drugie, nieznane oblicze kardynała w filmie "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza".

Oglądaj cały reportaż "Czarno na białym" w internecie: Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza >>>

Kardynał Dziwisz: jestem gotowy do pełnej współpracy z niezależną komisją

Kardynał Stanisław Dziwisz - komentując reportaż - przekazał Polskiej Agencji Prasowej w poniedziałek w oświadczeniu, że ponawia propozycję, by sprawami oceny działań podjętych przez stronę kościelną w kwestiach poruszanych w produkcji zajęła się niezależna komisja.

"Jestem gotowy do pełnej współpracy z taką komisją" - zadeklarował. "Zależy mi na transparentnym wyjaśnieniu tych spraw. Nie chodzi o wybielanie lub ukrywanie ewentualnych zaniedbań, ale o rzetelne przedstawienie faktów" - przekazał hierarcha.

Uznał też, że "dobro pokrzywdzonych jest wartością nadrzędną". "Dzieci i młodzież nie mogą już nigdy doznać w Kościele krzywd, które miały miejsce w przeszłości" - dodał.

Autor:akr

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości